Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Raport o stanie rynku PPP

Raport o stanie rynku PPP fotolia.pl

Na stronie Ministerstwa Gospodarki został opublikowany kolejny raport dotyczący partnerstwa publiczno-prywatnego pt. „Rynek partnerstwa publiczno-prywatnego i koncesji w Polsce w 2014 r. na tle stanu obowiązującego w latach 2009-2013”.

W objętym badaniem okresie tj. od 1 stycznia 2009 do 31 grudnia 2014 podmioty ogłosiły 342 postępowania na wybór partnera prywatnego lub koncesjonariusza, jednak tylko co piąte przeszło do fazy realizacyjnej. W skali roku średnia zawartych projektów jest na poziomie 13. W ponad połowie jako formuła prawno-finansowa została wybrana koncesja. Widać jednak w ostatnich latach tendencję do większego podziału zadań i ryzyka tym samym odchodzenia przez stronę publiczną od tradycyjnej koncesji na rzecz PPP.

Największy udział wśród wszystkich wszczętych postępowań w poszczególnych sektorach stanowią projekty z zakresu sportu i rekreacji, stanowiące 25% wszystkich ogłoszonych w analizowanym okresie, dużym zainteresowaniem tej formuły cieszyły się również sektor parkingowy.

Co ciekawe wcale obraz wszczętych postępowań nie jest tożsamy z obrazem postępowań zakończonych zawarciem umowy. Tutaj największy udział mają postępowania infrastruktury teleinformatycznej (77%), efektywności energetycznej (66%) i  gospodarki odpadami (44%).

Analizując długość kontraktów w kontekście umów zawartych w okresie od 1 stycznia 2009 r. do 31 grudnia 2013 r., przeważały kontrakty średnioterminowe, zawierane na okres od 5 do 15 lat. Tego typu umowy stanowiły 51,52%.

Należy zauważyć, że od czasu wprowadzenia procedury stopniowo widać wzrost tej formy zawierania umów oraz wyraźny spadek unieważnień postępowań ze względów na błędy proceduralne. Partnerstwo publiczno-prywatne jest często niesłusznie uważane za droższą formę wykonywania inwestycji, jednak warto zapoznać się z materiałami publikowanymi na ten temat przez dziennik Warto Wiedzieć.

Wszystko zależy od elementów konkretnej inwestycji, która przy założeniu finansowania w dłuższym okresie może, być korzystniejsza. 

Czw., 28 Mj. 2015 0 Komentarzy Dodane przez: Marcin Maksymiuk