Ministerstwo Administracji i Cyfryzacji zaprezentowało nową, ulepszoną wersję portalu DanePubliczne.gov.pl. Po przeprowadzeniu prac modernizujących, portal stał się m.in. przyjazny dla niepełnosprawnych, dostosowany do urządzeń mobilnych.
Czym jest DanePubliczne.gov.pl (CRIP)?
Centralne Repozytorium Informacji Publicznej (CRIP) zostało uruchomione w maju 2014 roku. Głównym założeniem jego twórców było stworzenie jednego punktu, jednego miejsca, gdzie obywatele będą mogli odnaleźć wszystkie „informacje publiczne o szczególnym znaczeniu dla rozwoju innowacyjności w państwie i rozwoju społeczeństwa”. CRIP nie stanowi odrębnej bazy danych - jest jedynie narzędziem nawigującym, tzn. jest źródłem wiedzy o zasobach informacji i miejscu ich udostępniania.
Podstawą prawną tworzenia i funkcjonowania portalu jest ustawa z dnia 6 września 2001 roku o dostępie do informacji publicznej (Dz. U. 01.112.1198 z późn. zm.) oraz rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 12 marca 2014 roku w sprawie Centralnego Repozytorium Informacji Publicznej (Dz. U. 2014.361).
Na czym polegają zmiany wprowadzone po roku funkcjonowania CRIP?
Jak wskazuje MAC, aktualnie dane można podglądać bez konieczności ich pobierania - jako tabele, wykresy, a jeśli dane będą odpowiednio opracowane - również na mapie.
W odpowiedzi na coraz większą popularyzację korzystania z Internetu na tabletów i w komórkach, wprowadzono możliwość swobodnego korzystania z portalu na wszystkich przeglądarkach i urządzeniach mobilnych.
Ponadto, zbiory danych można przeglądać według ich stopnia otwartości – im wyższa ocena, tym łatwiej wykorzystywać dane w aplikacjach.
Powstała baza wiedzy, gdzie można znaleźć wskazówki i wytyczne, jak przygotowywać dane, aby były przydatne użytkownikom i by łatwiej można było je wykorzystywać w aplikacjach.
Dodatkowo, w ramach współudziału obywateli w tworzeniu portalu, uruchomiono specjalny formularz, za pomocą którego można zgłaszać, jakie dane powinny być udostępniane.
Dostęp dla niepełnosprawnych
Istotną zmianą jest spełnienie przez DanePubliczne.gov.pl wymogów dostępności dla osób niepełnosprawnych określone w rozporządzeniu w sprawie Krajowych Ram Interoperacyjności z 12 kwietnia 2012 roku.
Korzystając z okazji, przypominamy, że końca maja 2015 roku wszystkie serwisy winny już być dostosowane i spełniać ww. wymogi. O obowiązku dostosowania stron pisaliśmy już w artykule : Do 30 maja musimy dostosować strony internetowe!
Źródło: MAC