Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Ogólnopolska Konferencja O!suwisko za nami

Ogólnopolska Konferencja O!suwisko za nami fotolia.pl

O tym jak walczyć z osuwiskami przez cztery dni rozmawiali w Wieliczce uczestnicy konferencji O!suwisko. Patronat nad tym wydarzeniem sprawował m.in. Dziennik Warto Wiedzieć.

Spotkanie trwało od 19 do 22 maja. Organizatorem Konferencji był Państwowy Instytut Geologiczny – Państwowy Instytut Badawczy (PIG-PIB). Natomiast organizacją konferencji zajęli się pracownicy Programu Geozagrożenia pracujący w ramach projektu Systemu Osłony Przeciwosuwiskowej (SOPO). Konferencja była objęta patronatem Ministerstwa Infrastruktury i Rozwoju, Ministerstwa Środowiska oraz Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

Konferencja skierowana była do środowiska badawczo naukowego oraz administracji samorządowej i państwowej.

Osłona Przeciwosuwiskowa

Wydarzenie otworzył Andrzej Przybycin - zastępca dyrektora PIG-PIB, dyrektor ds. Państwowej Służby Geologicznej. Omówił on znaczenie badań i rozpoznania osuwisk dla bezpieczeństwa mieszkańców zagrożonych rejonów. Naświetlił też ideę SOPO.

5 lat temu w wyniku obfitych opadów, powodzi i podtopień w regionie karpackim uaktywniło się ponad 1300 osuwisk. W wyniku ruchów masowych ziemi uszkodzeniu bądź całkowitemu zniszczeniu uległo ponad tysiąc budynków. Poważnie ucierpiała także infrastruktura komunikacyjna – kilometry dróg i linii kolejowych zostały zniszczone. Trudno nawet było oszacować straty. Niestety zagrożenie osuwiskami wciąż istnieje i nie daje spać mieszkańcom, samorządowcom i geologom. Dlatego Państwowa Służba Geologiczna w ramach SOPO prowadzi działania na szeroką skalę, by szczegółowo rozpoznać zagrożenie i znaleźć skuteczny sposób na uniknięcie takich tragedii. Konferencja O!suwisko była elementem strategii informacyjnej, która ma uświadomić niebezpieczeństwo mieszkańcom zagrożonych terenów, a także konieczność weryfikowania planów zagospodarowania przestrzennego.

- Geolodzy byli na każdy sygnał, w pełnej gotowości, w dzień i w nocy. Dziękuję wam za to – mówił Jerzy Miller, wojewoda małopolski podczas otwarcia konferencji, wspominając katastrofę osuwiskową, która dotknęła Małopolskę w 2010 r. Za pomoc, wsparcie i poświęcenie podziękował geologom także nadbrygadier Janusz Skulich, dyrektor Rządowego Centrum Bezpieczeństwa, który koordynował akcję ratunkową w 2010 r. - wtedy jako zastępca głównego komendanta Państwowej Straży Pożarnej.

Monitoring

Znacząca część Konferencji była poświęcona monitoringowi osuwisk. Zgromadzeni rozmawiali m.in. o tym jak wykorzystać wysokościowe dane laserowe w badaniach osuwisk oraz jakie jest zastosowanie bezzałogowych aparatów latających (BAL) w kartowaniu i monitoringu osuwisk w Karpatach. Rozmawiano także o zastosowaniu interferometrii satelitarnej o wysokiej rozdzielczości do monitorowania infrastruktury drogowej i kolejowej na obszarach osuwiskowych. Omówiono również niskokosztowe techniki pomiarowe w monitorowaniu terenów zagrożonych ruchami masowymi.

Źródło:www.pgi.gov.pl

Czw., 21 Mj. 2015 0 Komentarzy Dodane przez: Sylwia Cyrankiewicz-Gortyńska