Najwyższa Izba Kontroli bada zadania realizowane przez spółki komunalne. W związku z prowadzonymi działaniami, NIK zorganizowała panel ekspertów. Z jednej strony wypowiadali się samorządowcy, z drugiej - przedstawiciele pracodawców, z trzeciej - profesorowie prawa i ekonomii.
Próbując podsumować dyskusję i wskazać najważniejsze opinie wyrażone w trakcie przeprowadzonej wymiany poglądów oraz doświadczeń, należy stwierdzić, że:
- spółki komunalne są rozdarte między obowiązkiem zaspokajania potrzeb społecznych a koniecznością maksymalizacji zysku,
- problemem jest funkcjonowanie spółek poza sferą użyteczności publicznej,
- prawo dotyczące działalności spółek komunalnych jest niekonsekwentne, stawiają w niewygodnej pozycji zarówno samorządy, które podejmują działalność gospodarczą w obszarach czysto komercyjnych, jak i krytykujące je za to później w orzeczeniach sądy,
- ponad połowa spółek samorządowych przynosi straty,
- problemy budzi sama definicja i rozumienie użyteczności publicznej,
- brakuje obecnie formy pośredniej między zakładem budżetowym a spółką prawa handlowego.
NIK wskazuje, że wszystkie uwagi zostaną rozważone w toku kontroli oraz w raporcie wieńczącym kontrolę. Szef NIK zapewnił, że w wystąpieniu pokontrolnym Izba zarekomenduje rozwiązania najlepsze z punktu widzenia państwa i obywateli.
Źródło: NIK