Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Czas na indywidualizm i innowacje

Czas na indywidualizm i innowacje fotolia.pl

O tym jak perspektywicznie i nowocześnie myśleć o finansowaniu projektów samorządowych dyskutowali uczestnicy XI Ogólnopolskiej Konferencji BGK dla JST.

Spotkanie odbyło się w warszawskim hotelu Sheraton i trwało dwa dni – 6 i 7 maja. Jego organizatorem był Bank Gospodarstwa Krajowego, zaś współorganizatorami: Związek Województw RP, Unia Metropolii Polskich, Związek Miast Polskich, Związek Gmin Wiejskich RP, Związek Miasteczek Polskich oraz Związek Powiatów Polskich. Wydarzeniu patronował Prezydent RP, Bronisław Komorowski.

Rola BGK

Na Konferencję przybyło ponad 350 osób. Otwarcie spotkania przypadło w udziale Dariuszowi Kacprzykowi, Prezesowi Zarządu BGK. – W obecnej perspektywie do samorządów trafi ok 40 % funduszy polityki spójności, to jest pond 30 mld euro. Dlatego trzeba porozmawiać o tym, jak nimi gospodarować. Temu służy ta Konferencja. - tłumaczył Kacprzyk. – Do roku 2022 samorządy powinny mieć wkład własny na poziomie 60 mld zł tylko po to, aby udźwignąć te inwestycje, które w nowej perspektywie będą potrzebne – podawał. Jak wyjaśnił dalej, BGK chce zachęcić samorządy do utrzymania takiego samego tempa rozwoju także po zakończeniu finansowania. A współpraca z samorządami to realizacja wyzwania.

 – BGK ma misję. Finansuje drogi, szkoły, mieszkania, kanalizację – tłumaczył Kacprzyk. – Chcemy, aby BGK wykorzystał szansę jako państwowy bank rozwoju, tak jak ma to miejsce w innych krajach Unii Europejskiej – dodał. Znaczenie BKG podkreślił także obecny na Konferencji Wojciech Kowalczyk, Przewodniczący Rady Nadzorczej BGK, Sekretarz Stanu w Ministerstwie Skarbu. – BGK staje się bankiem pierwszego wyboru dla samorządów – podawał.

W imieniu Prezydenta RP, mowę wygłosił Olgierd Dziekoński, Sekretarz Stanu w Kancelarii Prezydenta RP. – Polska innowacyjna powinna wspierać się na samorządności – mówił. Dlatego jego zdaniem warto zadać sobie na pytanie, jak zagospodarować to dobro, jakim są unijne dotacje. W perspektywie mamy plan Junkera, który ma przynieść 8 mld euro. A Polska ma się zaangażować w ten projekt m.in. dzięki BGK.

Czas na środki zwrotne

Mateusz Szczurek, Minister Finansów zauważył, że mamy obecnie bardzo dobry dostęp do finansowania. – Szczególnego znaczenia nabierają teraz środki zwrotne – mówił. - Kluczem do bezpiecznego rozwoju jest współpraca pomiędzy samymi samorządami, samorządami a mieszkańcami, samorządami a BGK, samorządami a sektorem prywatnym w ramach partnerstwa publiczno-prywatnego – wyjaśniał. – Postawiliśmy na decentralizację. Nie oznacza to rozpadu na niepowiązane projekty, ale na zaangażowanie lokalne – zaznaczyła Maria Wasiak, Minister Infrastruktury i Rozwoju.

O pomocy Banku Światowego w rozwoju samorządu polskiego, zwłaszcza w sektorze partnerstwa publiczno-prywatnego zapewniała uczestników Konferencji Marina Wes, Menedżer Biura Banku Światowego dla Polski. Bank Światowy był także partnerem Konferencji.

Wyrównanie szans

Swoje wystąpienie miał także Marek Wójcik, Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Administracji i Cyfryzacji. Przedstawił w nim skrócie to, nad czym obecnie pracuje Komisja Wspólna Rządu i Samorządu Terytorialnego. Jego prezentacja nosiła tytuł „Nowa era w myśleniu o dochodach samorządów terytorialnych”. Podsumował w niej przeszłość, czyli lata 1990 – 2015  w ujęciu dochodów JST, kiedy nastąpiła decentralizacja i naprawa finansów publicznych. – Dobrze odrobiliśmy lekcję unijną – mówił. W perspektywie kilkudziesięciu lat stawiać będziemy na rozwój społeczno-gospodarczy i wyższą jakość życia. Jak podał Marek Wójcik, do tej pory dotacje były trwałym elementem konfliktu między rządem a samorządem. W przyszłości powinny być wystandaryzowane i ograniczone do niezbędnego minimum, stanowiąc wsparcie wydatków majątkowych. Powinny służyć do wyrównywania szans rozwojowych.

Natomiast Krzysztof Żuk, Prezydent Miasta Lublin, przedstawiciel Komisji Wspólnej Rządu i Samorządu Terytorialnego przedstawił proponowane zmiany w przepisach dotyczących finansów samorządów, które wpłyną na racjonalność wydatków JST. – W tym roku na zmiany prawa liczyć nie możemy, ale możemy dokonywać zmian małymi krokami – podpowiadał.

Okiem eksperta

Podczas konferencji nie zabrakło też czasu na dyskusje. Jedna z nich poświęcona była kierunkom finansowania przyszłości. – Inwestycje infrastrukturalne mogą się zwrócić, jeśli są projektowane z myślą o użyteczności publicznej – postulowała prof. Anna Giza-Poleszczuk, Prorektor Uniwersytetu Warszawskiego ds. rozwoju i polityki finansowej. Zgodziła się z nią Hanna Zdanowska, Prezydent Miasta Łodzi. Dodała przy tym jednocześnie, że sami mieszkańcy powinni tworzyć strategię na przyszłość. Ich udział jest bowiem niezbędny, inaczej strategia traci sens.  – Strategia jest tylko wizją. Liczy się jak my to widzimy zgodnie z oczekiwaniami mieszkańców – wyjaśniała.

Rewitalizacja to jeden z najważniejszych elementów strategii narodowej – podnosił Marek Sowa, Marszałek Województwa Małopolskiego. Jak tłumaczył dalej Marszałek, powinniśmy wykorzystywać wiedzę ośrodków akademickich. Dzięki nim wzrośnie innowacyjność.

Niedz., 10 Mj. 2015 0 Komentarzy Dodane przez: Sylwia Cyrankiewicz-Gortyńska