Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

4 maja - nowości w Prawie zamówień publicznych

4 maja - nowości w Prawie zamówień publicznych fotolia.pl

Zmiany spowodowane są wejściem w życie ustawy z dnia 20 lutego 2015 roku o odnawialnych źródłach energii (Dz. U. 15. poz. 478). Z dniem 4 maja 2015 roku zmianie uległo brzmienie  art. 67 ust. 1 pkt 9 i 138a ustawy z dnia 29 stycznia 2004 roku - Prawo zamówień publicznych (Dz. U. 04.29.177 z późn.zm.).

Zgodnie z wprowadzonymi zmianami, zamawiający może udzielić zamówienia z wolnej ręki, jeżeli zamówienie na dostawy jest dokonywane na giełdzie towarowej w rozumieniu przepisów o giełdach towarowych, w tym na giełdzie towarowej innych państw członkowskich Europejskiego Obszaru Gospodarczego, lub gdy dokonuje zakupu świadectw pochodzenia, świadectw pochodzenia biogazu rolniczego i świadectw pochodzenia z kogeneracji na giełdzie towarowej w rozumieniu przepisów o giełdach towarowych, w tym na giełdzie towarowej innych państw członkowskich Europejskiego Obszaru Gospodarczego (art.67 ust 1 pkt 9). Nowe brzmienie rozszerza więc katalog możliwości udzielenia zamówienia z wolnej ręki o przypadki dokonywania zakupów związanych z odnawialnymi źródłami energii.

Podobną zmianę wprowadza nowy art. 138a p.z.p. w zakresie zamówień sektorowych. Zgodnie z tym artykułem, zamawiający prowadzący działalność polegającą na poszukiwaniu, rozpoznawaniu lub wydobywaniu gazu ziemnego, ropy naftowej oraz jej naturalnych pochodnych, węgla brunatnego, węgla kamiennego i innych paliw stałych oraz tworzeniu sieci przeznaczonych do świadczenia publicznych usług związanych z produkcją, przesyłaniem lub dystrybucją energii elektrycznej, gazu lub ciepła lub dostarczania energii elektrycznej, gazu albo ciepła do takich sieci lub kierowaniu takimi sieciami, nie stosują ustawy p.z.p. do udzielania zamówień sektorowych na dostawy energii elektrycznej, paliw gazowych lub ciepła oraz paliw do wytwarzania energiioraz zakupu świadectw pochodzenia, świadectw pochodzenia biogazu rolniczego i świadectw pochodzenia z kogeneracji w celu wykonania obowiązku, o którym mowa w art. 9a ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 10 kwietnia 1997 r. - Prawo energetyczne (Dz. U. z 2012 r. poz. 1059, z późn. zm.), lub w celu wykonania obowiązku, o którym mowa w art. 52 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 20 lutego 2015 r. o odnawialnych źródłach energii (Dz. U. poz. 478).

źródło: Lex

Czw., 7 Mj. 2015 0 Komentarzy Dodane przez: Monika Małowiecka