Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Umożliwić rozwój rodzinnym gospodarstwom rolnym dzięki państwowym gruntom

Umożliwić rozwój rodzinnym gospodarstwom rolnym dzięki państwowym gruntom fotolia.pl

Zarząd i rada powiatu pyrzyckiego apelują o podjęcie systemowych i kompleksowych, a przede wszystkim konsekwentnych, działań na rzecz rzeczywistej przedsiębiorczości na wsi. Kurczące się zasoby ziemi uprawnej stanowią nie tylko duży problem dla gospodarstw rolnych, ale także potencjalne zagrożenie dla bezpieczeństwa żywnościowego kraju. Ziemia rolna jest dobrem narodowym, a jej zasoby są ograniczone. Nie powinna być zatem źródłem spekulacji i formą lokowania wolnego kapitału. - czytamy w stanowisku.
Ziemia to podstwa
 
Samorządowcy podkreślają w przyjętym przez zarząd i radę stanowisku, że podstawą systemu krajowej gospodarki rolnej są gospodarstwa rodzinne. Podstawą ich funkcjonowania jest ziemia, a warunkiem konkurencyjności - zmiany strukturalne i powiększenie areału produkcyjnego. 
 
Tylko państwo ma jeszcze ziemie, więc jego pomoc konieczna
 
Ponieważ rezerwą ziemi dysponuje jedynie skarb państwa, samorządowcy zachodniopomorscy apelują, by państwo pomogło rozwijać się rodzinnym gospodarstwom rolnym. Tymczasem, jak podkreślają, sprzedaż i dzierżawa ziemi z zasobu własności rolnej skarbu państwa jest poddawana krytyce przez rolników i organizacje rolnicze praktycznie od chwili uchwalenia ustawy z dnia 19 października 1991 r. o gospodarowaniu nieruchomościami rolnymi skarbu państwa. Samorządowcy apelują o dostępność ziemi oraz godziwe warunki jej nabywania: trudna sytuacja dochodowa rodzinnych gospodarstw rolniczych ogranicza możliwości inwestowania w ziemię, zarówno koszty kredytu, jak i wymóg zabezpieczenia zwrotu, stanowią znaczną barierę dla większości gospodarstw. Samorządwcy apelują: Należy bezwzględnie interpretować i stosować przepisy ustawy o ustroju rolnym państwa dbając o rzeczywiste rodzinne gospodarstwa rolne, oraz stosować korzystniejsze warunki kupna ziemi z Zasobu Własności Rolnej Skarbu Państwa dla małych rodzinnych gospodarstw rolnych.
 
Ostatnia szansa przed uwolnieniem rynku polskiej ziemi w 2016 r.

W ich opinii, na pomoc państwa dla polskich, rodzinnych gospodarstw rolnych jest już ostatnia chwila, przed całkowitym otwarciem rynku ziemi w Polsce od 2016 r. Z uwagi na duże zainteresowanie podmiotów zagranicznych kupnem gruntów rolnych w naszym powiecie, należy umiejętnie rozumieć i stosować przepisy ustawy o kształtowaniu ustroju rolnego państwa, m.in. starannie prowadzić postępowanie zmierzające do poświadczenia oświadczeń o osobistym prowadzeniu gospodarstwa rolnego. Stąd apel samorządowców pyrzyckich, by ustanowić przepisy ograniczające nabywanie gruntów przez cudzoziemców, nie kolidujących z zasadami obrotu ziemią w UE..

Państwo musi prowadzić regionalną politykę rolną, aktywnie pobudzać przedsiębiorcczość

Samorządowcy podkreślają także różnice w regionalnych uwarunkowaniach rolnictwa, czego konsekwencją powinno byc prowadzeie przez państwo zregionalizowanej polityki rolnej. Tymczasem, nikt z dotychczas rządzących „nie spojrzał” na rolnictwo regionalnie. Agencja Nieruchomości Rolnych powinna włączyć się w działania infrastrukturalne na terenach popegeerowskich, celem tworzenia warunków dla rozwoju lokalnej przedsiębiorczości, co spowoduje międzysąsiedzki obrót ziemią. 

Źródło: załącznik do uchwały nr VII/30/15 Rady Powiatu Pyrzyckiego z dnia 25 lutego 2015 r.
Sob., 28 Mrz. 2015 0 Komentarzy Dodane przez: Jarosław Komża