Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

I Światowy Kongres Klastrów

I Światowy Kongres Klastrów fotolia.pl

W dniach 25-26 marca 2015 roku w Dąbrowie Górniczej odbył się I Światowy Kongres Klastrów - Cluster World Congress. Hasło przewodnie pierwszej edycji wydarzenia brzmiało: „XXI wiek - stuleciem rozwoju gospodarki przez rozwój idei klasteringu”.

W nowej perspektywie finansowej na lata 2014-2020 Unia Europejska bardzo mocno wspiera rozwój klastrów, które ze względu na swoją naturę mają ważną rolę do odegrania w gospodarce. Zainteresowanie tematyką klastrów w Polsce w ostatnich latach sukcesywnie wzrasta, dzięki dostrzeżeniu możliwości osiągnięcia znaczących korzyści z uczestnictwa w tych strukturach. Klastry stają się coraz bardziej docenianym czynnikiem w kształtowaniu innowacyjności i konkurencyjności, stanowiąc motory rozwoju gospodarczego.

Cluster World Congress był światowej rangi wydarzeniem, a jego cel to stworzenie platformy komunikacyjnej dla polskich i zagranicznych klastrów oraz internalizacja klastrów, ze szczególnym uwzględnieniem możliwości łączenia ich potencjałów, w celu usprawnienia gospodarki lokalnej, krajowej i globalnej.

W I Światowym Kongresie Klastrów wzięły udział klastry ze wszystkich kontynentów, reprezentanci 83 ambasad, przedstawiciele Komisji Europejskiej, wysocy urzędnicy państwowi, przedstawiciele instytucji naukowych, przedsiębiorcy oraz wielu światowej sławy ekspertów z zakresu klasteringu. Lista zaproszonych osób w załączniku.

Międzynarodowa formuła Kongresu zakładała prezentację działalności polskich i światowych klastrów. Podczas Kongresu została zgłębiona polska i zagraniczna polityka klastrowa oraz aktualne tematy gospodarcze. Zagadnieniami poruszanymi podczas paneli były kwestie związane z rozwojem, zarządzaniem, benchmarkingiem, finansowaniem i integracją klastrów.

Program Cluster World Congress obejmował kilka sesji plenarnych, kilkadziesiąt równoległych paneli tematycznych, kilka warsztatów z zarządzania klastrami, spotkania B2B, wizyty studyjne i imprezy towarzyszące. Agenda wydarzenia obfitowała w sesje tematyczne dedykowane poszczególnym sektorom gospodarki i życia publicznego. Główne tematy tegorocznego Światowego Kongresu Klastrów to: biznes i nauka jako siły napędowe gospodarki opartej na klastrach, rola władz i instytucji publicznych w tworzeniu i rozwoju klastrów, możliwości finansowania dla klastrów, stosunki polsko-węgierskie w rozwoju współpracy klastrowej, rola Inicjatywy klastrowej w rozwoju partnerstwa polsko-afrykańskiego, energetyka, górnictwo, innowacje w budownictwie, odnawialne źródła energii, lotnictwo, transport i logistyka, innowacje w medycynie, IT, cyberprzestępczość, motoryzacja, wkład klastrów w rozwój innowacyjności w Polsce, klastry a instytucje badawcze i instytucje otoczenia biznesu, benchmarking i certyfikacja organizacji klastrowych, efektywne klastry oraz współpraca samorządów z biznesem w celu rozwoju inicjatyw klastrowych.

Cluster World Congress to wielka promocja Polski. W czasie kongresu nasz kraj miał okazję pochwalić wyrobami spożywczymi, najwyższej jakości technologiami w IT, robotyce i wielu innych branżach. Prezentowana była także polska kultura.

Organizatorami I-go Światowego Kongresu Klastrów - Cluster World Congress byli Parlamentarny Zespół ds. Polityki Klastrowej, Ogólnopolski Klaster Innowacyjnych Przedsiębiorstw, Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości Sp. z o.o., a także Komitet Rozwoju Zagłębia, Prezydent Miasta Dąbrowa Górnicza, Wyższa Szkoła Biznesu w Dąbrowie Górniczej i Humaneo.

Dziennik Wartowiedzieć  sprawował nad tym wydarzeniem patronat medialny.

Pt., 27 Mrz. 2015 0 Komentarzy Dodane przez: Tadeusz Narkun