Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Efekty nowelizacji zamówień publicznych

Efekty nowelizacji zamówień publicznych fotolia.pl

Jak informuje Urząd Zamówień Publicznych nowelizacja przepisów dotyczących kryteriów przetargowych przyniosła zamierzone efekty. Tym samym odsetek postępowań w których cena była jedynym kryterium uległ zdecydowanemu zmniejszeniu. Przed nowelizacją postępowania w których cena odgrywała kluczowe kryterium stanowiły 93 procent wszystkich postępowań, po nowelizacji tylko 31 procent. W przypadku ofert w ramach ogłoszeń o wartości kwalifikujących się do umieszczenia w dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej przed nowelizacją stanowiły odpowiednio 85 procent, zaś po nowelizacji tylko 33 procent.

Szczegółowo zostały przedstawione dane dotyczące postępowań o mniejszej wartości, publikowanych w ramach Biuletynu Zamówień Publicznych. W ramach dodatkowych kryteriów poza cenowych brano pod uwagę termin realizacji w przypadku 29 procent, gwarancję 25 procent, i aspekty związane z płatnością 10 procent wszystkich postępowań.

Tak diametralna zmiana w ramach prawa zamówień publicznych, które to do tej pory zdominowane były przez kryterium ceny, możemy mówić o swoistej rewolucji w ramach tej ustawy. Wiele razy okazywało się, że kryterium ceny jest kryterium faworyzującym dużych przedsiębiorców, którzy to mogli pozwolić sobie na niską cenę ze względu na realizację wielu zamówień jednocześnie, jak również dzięki dużym rabatom, które mają wśród swoich dostawców. Cena, która pozwala w minimalnym stopniu na zaspokojenie przedsiębiorcy realizującego zamówienie, dodatkowo wpływa także na podniesienie jego wartości niematerialnej w postaci dodatkowych referencji dotyczących przedmiotowego zamówienia, które to mogą przyczynić się do uzyskania dodatkowych zleceń. Przedsiębiorstwa małe i średnie mogą ze wspomnianym wyżej przedsiębiorcą, konkurować na podstawie innych kryteriów jak kryterium terminu, lub podwyższonej gwarancji. Dzięki temu przedsiębiorca zlecający może być bardziej usatysfakcjonowany zamówieniem, z którego wynika dla niego więcej niż tylko oszczędności na cenie.

Źródło: www.uzp.gov.pl

Sob., 14 Mrz. 2015 0 Komentarzy Dodane przez: Marcin Maksymiuk