Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Interreg VA Brandenburgia-Polska

Interreg VA Brandenburgia-Polska fotolia.pl
Niedawno pisaliśmy o zmianach przepisów regulujących funkcjonowanie tzw. europejskich ugrupowań terytorialnych. Jednym z programów Europejskiej Współpracy Terytorialnej jest Program Współpracy INTERREG VA Brandenburgia-Polska. Resort rozwoju przekazał jego projekt na lata 2014-2020 stronie samorządowej do zaopiniowania.
 
Obszar wsparcia programu rozciąga się wzdłuż polsko-niemieckiej granicy po obu brzegach środkowej Odry i dolnego biegu Nysy Łużyckiej. Powierzchnia obszaru wynosi ponad 20 tys. km kw. i obejmuje: po polskiej stronie całe województwo lubuskie z podregionami gorzowskim i zielo-nogórskim, po niemieckiej - trzy powiaty Kraju Związkowego Brandenburgia: Märkisch-Oderland, Oder-Spree, Spree-Neiße oraz tzw. miasta wydzielone Frankfurt (Oder) i Cottbus. Na koniec 2012 r. na obszarze tym mieszkało 1,68 mln ludzi, z tego ok. 400 tys. w największych miastach: w Gorzowie Wielkopolskim (ok. 125 tys.), Zielonej Górze (ok. 136 tys.), Cottbus (ok. 100 tys) i Frankfurt (Oder) (ok. 60 tys.).
 
Podstawowy problem: ubywa mieszkańcow
 
W Brandenburgii spodziewany jest do 2030 r. spadek liczby ludności o ok. 10 proc. w stosunku do 2010 r. Dla Województwa Lubuskiego prognozuje się na 2030 r. spadek liczby ludności o 4,5 proc. w stosunku do 2008 r. Prognozowane spadki liczby ludności są wyraźnie wyższe niż w całej Polsce (-3,4 proc.) i w całych Niemczech (-5 proc.) i nie odpowiadają tendencjom demograficznym w całej Europie (wzrost liczby ludności o 4 proc.).
 
Jaka strategia?
 
Redukować bariery, wspólnie wykorzystywać silne strony. To założenie programu. Wybrano cztery priorytety: (1) Integracja mieszkańców i współpraca administracji; (2) Wzmocnienie transgranicznych zdolności i kompetencji; (3) Wspólna ochrona i korzystanie z dziedzictwa naturalnego i kulturowego; (4) Połączenie z Sieciami Transeuropejskimi oraz trwały i zrównoważony transport.
 
Ile pieniędzy do dyspozycji?
 
Alokacja Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego na program wynosi 100 mln euro.
 
Zainteresowanych szczegółami odsyłamy na strone programu:
http://www.mir.gov.pl/aktualnosci/fundusze_europejskie/Strony/Wyniki_konsultacji_publicznych_projektu_Programu_Wspolpracy_INTERREG_VA_Brandenburgia_Polska_2014_2020.aspx
 
Źródło: projekt Programu Współpracy INTERREG VA Brandenburgia-Polska, wersja nr 5 z 10 listopada 2014 r.
Czw., 13 Lst. 2014 0 Komentarzy Dodane przez: Jarosław Komża