Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Reforma unijnej polityki spójności

Reforma unijnej polityki spójności fotolia.pl

Komisja Europejska chce, by europejska polityka spójności uległa zmianom na lata 2014-2020. KE proponuje, by zanim dany kraj członkowski otrzyma pomoc, spełnił trzy warunki: 1) wdrożenie wszystkich niezbędnych dyrektyw wymaganych przez UE, 2) posiadanie tzw. zdolności instytucjonalnej do odebrania pomocy, 3) posiadanie przez kraj odpowiednich strategii. Projekty rozporządzeń wprowadzających zmiany KE ma przedstawić w lipcu.

W ramach warunku pierwszego KE chce, by do czasu wprowadzenia do krajowego porządku prawnego wszystkich dyrektyr pieniądze zostały zamrożone. Ministerstwo Rozwoju Regionalnego (MRR) przygotowało listę dyrektyw niewdrożonych przez Polskę - jest ich kilkadziesiąt - ich lista trafiła już do ministerstw sektorowych, które będą miały dwa lata na nadrobienie zaległości. Drugi warunek mieliby sprawdzać bezpośrednio eksperci Komisji. Trzeci wymóg to posiadanie przez państwo odpowiednich strategii rozwoju na poziomie krajowym i regionalnym.

odczas polskiego przewodnictwa w Unii Europejskiej, które rozpoczyna się w lipcu, MRR chce wykazać, że polityka spójności ma znaczenie dla rozwoju Unii i że warto ją utrzymać. Minister Elżbieta Bieńkowska zapowiedziała, że będzie starała się uzyskać dla Polski co najmniej taką samą kwotę pomocy, jak w obecnym okresie 2007-2013 r.

Czw., 7 Kw. 2011 0 Komentarzy Dodane przez: Jarosław Komża