Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Budżet 2012 powinien przyczynić się do ożywienia europejskiej gospodarki

Budżet 2012 powinien przyczynić się do ożywienia europejskiej gospodarki fotolia.pl

Parlament Europejski uważa, że budżet Unii Europejskiej w 2012 roku powinien stać się jednym z głównych narzędzi służących do odbudowy unijnej gospodarki. Posłowie uważają, że będzie to możliwe, jeśli priorytety budżetowe skupiać się będą na kwestiach dotyczących zatrudnienia, zarządzania gospodarczego i zapewnienia ogólnego wzrostu. Swoje zalecenia posłowie skierowali do Komisji, która obecnie przygotowuje projekt budżetu UE na następny rok.

Budżet 2012 powinien uwzględniać strategie, które opierają się na pięciu głównych celach UE dotyczących promowania zatrudnienia, innowacyjności, badań naukowych, polityki klimatycznej i energetycznej, edukacji i polityki społecznej. Parlament sprzeciwia się próbom ograniczenia lub zmniejszenia środków budżetowych powiązanych z realizacją głównych celów strategii „Europa 2020”.

Posłowie są głęboko przekonani, że europejski semestr (cykl oceny planów budżetowych państw członkowskich) powinien służyć usprawnieniu koordynacji, zwiększeniu spójności krajowych oraz europejskich strategii gospodarczych i budżetowych, a także skupiać się na zwiększeniu synergii między europejskimi, a krajowymi inwestycjami publicznymi w celu skuteczniejszego osiągania unijnych celów politycznych.

Budżet UE jest budżetem inwestycyjnym, zawierającym projekty, które wdrażane są latami, takie jak projekty badawcze, czy też prace infrastrukturalne. Rok 2012 będzie szóstym rokiem budżetowym w ramach obecnej perspektywy budżetowej (przewidzianej na lata 2007-2013) i wiele projektów jest na bardzo zaawansowanym etapie, a to wymaga właściwego finansowania prowadzonych prac. Komisarz do spraw budżetu Janusz Lewandowski oświadczył ostatnio, że spodziewa się w przyszłym roku zwiększenia płatności o około 6 - 7 mld euro w porównaniu z rokiem obecnym.

Płatności bezpośrednio wynikają z ustalonych zobowiązań i często ich wydatkowanie następuje z opóźnieniem. Ponieważ wszystkie zobowiązania muszą być dotrzymane, najważniejsze decyzje polityczne zapadają właśnie w momencie ustalania zobowiązań. Dlatego Parlament zwykle ufa obliczeniom wydatków dokonywanych przez Komisje Europejską, ale aktywnie angażuje się w dyskusję dotyczącą zobowiązań.

Komisja Europejska przedstawi propozycję budżetu na 2012 rok 20 kwietnia.

Źródło: www.europarl.europa.eu

Pon., 4 Kw. 2011 0 Komentarzy Dodane przez: Barbara Łączna