Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Zmiany w Prawie geodezyjnym i kartograficznym

Zmiany w Prawie geodezyjnym i kartograficznym fotolia.pl

12 lipca br. weszła w życie nowelizacja ustawy - Prawo geodezyjne i kartograficzne oraz ustawy o postępowaniu egzekucyjnym w administracji. Nowe przepisy wykonują wyrok Trybunału Konstytucyjnego z 2013 r., kwestionujący upoważnienie do określenia w rozporządzeniu, a nie w ustawie, opłat za czynności związane m.in. z prowadzeniem państwowego zasobu geodezyjnego i kartograficznego.

Ustawa wprowadza nowe zasady pobierania tych opłat i wprost określa ich wysokość w załączniku do ustawy. Zmiany mają usprawnić m.in. wykonywanie prac geodezyjnych i kartograficznych oraz zakładanie i prowadzenie baz danych, ewidencji i rejestrów.

Zgodnie z nowelizacją, nieodpłatnie i bez żadnych ograniczeń będą udostępniane wszystkim zainteresowanym materiały z czterech zbiorów danych. Chodzi o państwowy rejestr granic i powierzchni jednostek podziałów terytorialnych kraju, a także państwowy rejestr nazw geograficznych. Bez opłat będzie można też uzyskać informacje zawarte w bazie danych obiektów ogólnogeograficznych oraz dotyczące numerycznego modelu terenu o interwale siatki co najmniej 100 m.

Nowelizacja przewiduje także nieodpłatny dostęp do wszystkich zbiorów danych państwowego zasobu geodezyjnego i kartograficznego w postaci elektronicznej, pod warunkiem, że będą one wykorzystane  do celów edukacyjnych, badawczych, rozwojowych lub ochrony bezpieczeństwa wewnętrznego państwa i jego porządku konstytucyjnego przez służby specjalne.

Ustawa wprowadza też zmiany w ewidencji miejscowości, ulic i adresów. Oprócz danych dotyczących budynków mieszkalnych i innych przeznaczonych do przebywania ludzi, znajdą się w niej także obiekty takie jak np. parkingi, garaże czy wejścia do parków. Nowelizacja zmienia również przepisy regulujące odpowiedzialność dyscyplinarną geodetów, wprowadzając m.in. instytucję przedawnienia karalności oraz zatarcia skazania, a także dwuinstancyjny tryb postępowania dyscyplinarnego.

Sejm VII kadencji uchwalił ustawę 5 czerwca 2014 r., a prezydent podpisał ją 2 lipca 2014 r.

Ustawa wchodzi w życie 12 lipca 2014 r., z wyjątkiem m.in. przepisów dotyczących postępowań dyscyplinarnych wszczętych i niezakończonych przed wejściem w życie nowelizacji, które mają obowiązywać od 2015 r.

Źródło: Sejm RP

Czw., 17 Lp. 2014 0 Komentarzy Dodane przez: Rafał Rudka