Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

WSA: Utrata tytułu prawnego do lokalu jest przesłanką do cofnięcia zezwolenia na sprzedaż alkoholu w przypadku podziału majątku małżonków

WSA: Utrata tytułu prawnego do lokalu jest przesłanką do cofnięcia zezwolenia na sprzedaż alkoholu w przypadku podziału majątku małżonków fot.pixabay

Przesłanką cofnięcia zezwolenia na sprzedaż napojów alkoholowych jest utrata tytułu prawnego do lokalu.

Skoro podmiot posiadający zezwolenie musi przez cały okres ważności zezwolenia posiadać tytuł prawny do korzystania z lokalu, zgodnie z przepisem art. 18 ust. 7 pkt 5 ustawy o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi, to obowiązkiem organu wydającego zezwolenie jest, opierając się również na przepisach prawa cywilnego, rozstrzygnąć na podstawie dokumentów i zebranego w sprawie materiału dowodowego, czy podmiot ten legitymuje się skutecznym tytułem prawnym do lokalu.

Czym innym jest bowiem utrata samego tytułu prawnego do lokalu, a czym innym, kwestie majątkowe, dotyczące podziału majątku, ustalania jego składników, czy też rozliczania nakładów z majątku wspólnego na majątek odrębny.

W niniejszej sprawie prowadząca kobieta, zawarła umowę dzierżawy lokalu ze swoim byłym mężem. Były mąż wypowiedział umowę najmu byłej żonie z zachowaniem miesięcznego terminu wypowiedzenia, na co nie zgodziła się prowadząca sklep.

Skarżąca w postępowaniu przed Sądem zarzuciła, że lokal stanowi majątek wspólny jej wraz z byłym mężem, jako wybudowany ze środków pobranych z dochodów małżonków - jest to nakład z majątku wspólnego i nie został jeszcze rozliczony w postępowaniu o podział majątku wspólnego, stąd też ma tytuł prawny do lokalu.

Sąd, wskazał natomiast, że czym innym jest utrata samego tytułu prawnego do lokalu, a czym innym, kwestie majątkowe, dotyczące podziału majątku, ustalania jego składników, czy też rozliczania nakładów z majątku wspólnego na majątek odrębny.

Jeśli chodzi o budynek, w którym mieści się sklep i prowadzona jest sprzedaż napojów alkoholowych, który miałby być wybudowany z nakładów pochodzących z majątku wspólnego małżonków i tym samym, podlega rozliczeniu w ramach podziału majątku wspólnego, w wyniku rozwiązania związku małżeńskiego przez rozwód, to organ administracji publicznej nie jest władny do dokonywania samodzielnych ustaleń w zakresie podziału majątku wspólnego małżonków. Jest to bowiem sprawa cywilna, do rozstrzygania której uprawniony jest wyłącznie Sąd powszechny. Tym samym, kwestie majątkowe, dotyczące podziału majątku, ustalania jego składników, rozliczania nakładów z majątku wspólnego na majątek odrębny, nie mogą być rozstrzygane w toku postępowania o cofnięcie zezwolenia na sprzedaż napojów alkoholowych. W ramach administracyjnego postępowania dowodowego organ uprawniony jest do własnych ustaleń i ocen jedynie w zakresie wymaganym przepisami – stąd uznał, że skarżąca nie posiadała tytułu prawnego do lokalu.

Wyrok Naczelnego Sądu Administracyjnego z dnia 25 lipca 2024 r., sygn. II GSK 386/24

Źródło: CBOSA 

Śr., 21 Sp. 2024 0 Komentarzy Dodane przez: Patrycja Grebla-Tarasek