Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Kanon lokalnych konsultacji społecznych

Kanon lokalnych konsultacji społecznych fotolia.pl
Na stronie internetowej kanonkonsultacji.pl można zapoznać się wynikiem prac ekspertów i praktyków, zebranych w formie przewodnika z zalecanimi jak powinny być przygotowane i przeprowadzone lokalne konsultacje społeczne.
 
Jak piszą autorzy, Kanon Lokalnych Konsultacji Społecznych jest próbą określenia podstawowych standardów, wskazania kluczowych zasad i uszczegółowienia reguł, które powinny być wdrażane i przestrzegane przez gospodarzy i organizatorów lokalnych (samorządowych) konsultacji społecznych. Kanon jest nie tyle podręcznikiem, ile raczej drogowskazem i próbą przekazania pewnej wizji pracy wewnątrz wspólnot lokalnych. Pokazuje konsultacje społeczne jako naturalną i logiczną formę dialogu, który odpowiednio prowadzony niesie zrozumiałe i odczuwalne korzyści.
 
Ostateczny kształt dokumentu to owoc wspólnej pracy grona osób z różnych środowisk. Wśród nich znaleźli się przedstawiciele: ministerstw: Infrastruktury i Rozwoju oraz Administracji i Cyfryzacji, związków samorządowych: Związku Miast Polskich, Związku Powiatów Polskich, Związku Gmin Wiejskich, urzędów i jednostek samorządowych: UM st. Warszawy, UM Olsztyna, UM Dąbrowy Górniczej, Gminnego Ośrodka Kultury w Hrubieszowie, Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Oławie, Uniwersytetu Warszawskiego – ISS, Projekt Społeczny, organizacji pozarządowych: Fundacji Badań i Innowacji Społecznych "Stocznia", Fundacji Pole Dialogu, Fundacji im. Stefana Batorego, Fundacji Napraw Sobie Miasto, Fundacji Rozwoju Demokracji Lokalnej, Fundacji Instytut Spraw Publicznych, Fundacji Fundusz Współpracy, Fundacji Inicjatyw Społeczno-Ekonomicznych.
 
Punktem wyjścia dla Kanonu Lokalnych Konsultacji Społecznych jest Siedem zasad konsultacji, które sformułowano w 2012 r. pod auspicjami Ministerstwa Administracji i Cyfryzacji. Autorzy dokumentu starali się dostosować te zasady do lokalnych warunków, w których funkcjonują samorządy. Uznali, że uregulowanie procedur, przyjęcie klarownych zasad konsultacji społecznych na szczeblu lokalnym jest ważne, bo porządkuje praktykę takich procesów.
 
Źródło: kanonkonsultacji.pl
Czw., 17 Lp. 2014 0 Komentarzy Dodane przez: Jarosław Komża