Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Gminy wiejskie chcą więcej eurofunduszy na 2014-2020

Gminy wiejskie chcą więcej eurofunduszy na 2014-2020 fotolia.pl

Związek Gmin Wiejskich przyjął na swoim siedemnastym Zgromadzeniu Ogólnym w dniu 16 maja stanowisko w sprawie dostępności gmin wiejskich do środków umożliwiających rozwój obszarów wiejskich w ramach perspektywy finansowej 2014-2020. Przedstawiciele gmin wiejskich uczestniczący w zgromadzeniu stwierdzili, że przygotowywane instrumenty finansowe nie pozwolą na osiągnięcie zadowalającego poziomu rozwoju tych obszarów, co spowoduje powiększenie już istniejących dysproporcji rozwojowych pomiędzy obszarami wiejskimi a miejskimi.

Umiarkownie zadowoleni z PROW

Członkowie ZGW stwierdzili, jak to ujęto - z umiarkowanym zadowoleniem, że obecna treść PROW na lata 2014-2020 jest bliższa ich oczekiwaniom niż projekty wcześniejsze. Przywrócenie możliwości dalszego wspierania środkami PROW inwestycji wodociągowo-kanalizacyjnych oraz drogowych uznają jako korzystną zmianę. Jednak podstawowym problem pozostaje nadal wysokość alokacji środków na inwestycje infrastrukturalne. Jest ona zdecydowanie niewystarczająca w stosunku do zdefiniowanych potrzeb i możliwości absorpcyjnych gmin wiejskich.

Dlatego, gminy wiejskie ponawiają wcześniej wyrażoną dezaprobatę dla skierowania na lokalny rozwój obszarów wiejskich w ramach PROW jedynie 9,9 proc. ogółu środków przewidzianych w II filarze tzw. wspólnej polityki rolnej. 848 mln euro przewidziane na cały siedmioletni okres, to zdaniem ZGW suma absolutnie niewystarczająca dla odwrócenia zgubnej tendencji rozwarstwiania poziomu życia na wsi i w miastach. Jak czytamy w stanowisku, wyznaczenie maksymalnego dofinansowania z tego programu na poziomie 63,63 proc., podczas gdy podstawowy instrument finansowy adresowany głównie do miast (RPO) wynosi 85 proc. odbierany jest jako kolejny przejaw dyskryminacji gmin wiejskich.

Apel do województw

Samorządowcy z gmin wiejskich zwracają się z apelem do samorządów województw o zastosowanie takich procedur aplikacyjnych i kwalifikacyjnych, które umożliwią gminom wiejskim realny i proporcjonalny dostęp do środków na rozwój lokalny. Zgodnie z ustaleniami KWRiST oczekujemy, że w każdym regionalnym programie operacyjnym zostaną jednoznacznie określone cele i wysokość alokacji na obszary wiejskie. Jedynie w ten sposób będzie można nadrobić niedoskonałości systemu zasilania środkami pomocowymi rozwoju obszarów wiejskich.

Źródło: zgwrp.pl

Niedz., 18 Mj. 2014 0 Komentarzy Dodane przez: Jarosław Komża