Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Większe pieniądze dla lubuskich stolic

Większe pieniądze dla lubuskich stolic fotolia.pl

107,6 mln euro – to kwota, jaką zarząd woj. lubuskiego przeznaczył na Zintegrowane Inwestycje Terytorialne dla obu lubuskich stolic i ich miejskich obszarów funkcjonalnych (MOF), z tego ponad 48 mln euro przypadnie gorzowskiemu MOF, a ponad 58 mln euro przypadnie zielonogórskiemu MOF.

- Mam nadzieję, że prezydenci Zielonej Góry i Gorzowa jeszcze te pieniądze pomnożą – mówiła na konferencji prasowej marszałek Elżbieta Polak.

Województwo lubuskie jest jedynym, które będzie miało dwa narzędzia tzw. Zintegrowanych Inwestycji Terytorialnych (ZIT): osobny dla Zielonej Góry i osobny dla Gorzowa. Początkowo pula środków na oba ZIT-y miała wynieść 66,6 mln euro, jednakże Zielona Góra i Gorzów zabiegały o zwiększenie puli dla swoich obszarów. I tak się też stało. W piątek 28 marca br. Zarząd Województwa Lubuskiego podjął decyzję o zwiększeniu funduszy dla obu miast i gmin wchodzących w skład MOF-ów. Łącznie na realizacjęZintegrowanych Inwestycji Terytorialnych województwie lubuskim przeznaczonych zostanie 107,6 mln euro z Regionalnego Programu Operacyjnego – Lubuskie 2020. Alokacja została podzielona zgodnie z kryterium ludnościowym: MOF Zielonej Góry 54,25 proc. środków, MOF Gorzowa Wlkp. 45,75 proc.

- Do 31 marca wyznaczyliśmy termin przedłożenia strategii ZIT-u i MOF-u oraz fiszek projektów. Panowie prezydenci wywiązali się z zadania i zarząd w piątek mógł procedować nad zwiększeniem alokacji dla dwóch lubuskich stolic i ich gmin. Dodatkowa alokacja to 41 mln euro – stwierdziła na konferencji prasowej marszałek Elżbieta Polak. - Podzieliliśmy ją według tego samego klucza, co alokację podstawową, czyli liczby ludności. Dla Zielonej Góry i jej obszaru funkcjonalnego przeznaczamy dodatkowe 22,2 mln euro. Dla Gorzowa i jego obszaru funkcjonalnego – 18,8 mln euro. Mam nadzieję, że prezydenci jeszcze te pieniądze pomnożą.

Tadeusz Jędrzejczak, prezydent Gorzowa powiedział: - Pragnę podziękować pani marszałek i zarządowi za przyjęcie naszych wniosków. W mijającej perspektywie nie mieliśmy takich możliwości, bo nie byliśmy traktowani jak miasta metropolitarne. Jesteśmy bardzo zadowoleni z pieniędzy, które dostaniemy w ramach ZITów. Jesteśmy przygotowani do tych inwestycji. Zapewniam panią marszałek, że żadne euro nie przepadnie.

Ale to nie jedyne pieniądze, które trafią do Gorzowa. - Będziemy realizować trzy duże projekty: dotyczący likwidacji emisji spalin, przebudowy i modernizacji nowego taboru oraz rewitalizacji miasta. Po 2020 roku będziemy mieli zupełnie nową jakość jeśli chodzi o funkcjonowania województwa – zapewnił prezydent Jędrzejczak.

- Dla Zielonej Góry i gmin to ok. 300 mln zł. Za te pieniądze chcemy m.in. zrobić trasę aglomeracyjną, rozbudować hospicjum, zbudować hostel dla niepełnosprawnych, ścieżki rowerowe – wyliczył prezydent Janusz Kubicki.

Krzysztof Kaliszuk, wiceprezydent Zielonej Góry dodał: - Najważniejsze jest to, czego nie udało się zrobić w Bydgoszczy i Toruniu. Możemy dzielić pieniądze według potrzeb, a nie polityki.

Na jakie projekty miasta chcą wydać pieniądze z ZIT? W przypadku zielonogórskiego ZIT, główne obszary projektów to: efektywność energetyczna, transport publiczny, w tym ścieżki rowerowe, transport drogowy w mieście, zachowanie dziedzictwa kulturowego oraz rewitalizacja zdegradowanych terenów, tereny zielony, infrastruktura społeczna oraz działania miękkie uzupełniające projekty infrastrukturalne, głównie w obszarze edukacji i integracji społecznej. Z kolei główne obszary projektów w przypadku gorzowskiego ZIT to efektywność energetyczna, transport publiczny, w tym ścieżki rowerowe, transport drogowy w mieście, rozwój terenów inwestycyjnych oraz promocja gospodarcza i turystyczna, zachowanie dziedzictwa kulturowego oraz rewitalizacja zdegradowanych terenów, infrastruktura edukacji zawodowej oraz działania miękkie uzupełniające projekty infrastrukturalne głównie w obszarze edukacji.

Przypomnijmy, że w skład zielonogórskiego MOF wchodzą: miasto Zielona Góra, gmina Zielona Góra, gmina Świdnica, gmina Czerwieńsk, gmina Sulechów, gmina Zabór. W skład gorzowskiego MOF wchodzą: miasto Gorzów Wlkp., gmina Kłodawa, gmina Santok, gmina Deszczno, gmina Bogdaniec.

Źródło: lubuskie.pl

Nieprzypisany: Nieprzypisany

Śr., 2 Kw. 2014 0 Komentarzy Dodane przez: Rafał Rudka