Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Dowóz dzieci do szkół nie musi odbywać się spod ich domu!

Dowóz dzieci do szkół nie musi odbywać się spod ich domu! fotolia.pl

Rzecznik Praw Dziecka zwrócił się do Naczelnego Sądu Administracyjnego z pytaniem: "Czy przepisy ustawy z dnia 7 września 1991 r. o systemie oświaty, regulujące obowiązek gminy zapewnienia dzieciom dojazdu do szkoły i przedszkola, zezwalają na realizację tego obowiązku przez wyznaczenie punktów zbiorczych oddalonych od miejsca zamieszkania tych dzieci, a w szczególności jak w tym kontekście należy interpretować zawarte w przepisach art. 14a i 17 przywołanej ustawy określenie "droga dziecka z domu do szkoły"?

W odpowiedzi na to pytanie Naczelny Sąd Administracyjny w uchwale z dnia 9 grudnia 2013 r. (I OPS 3/13) odniósł się jedynie to pierwszego członu pytania.

Wskazał mianowicie, że obowiązek zapewnienia bezpłatnego transportu i opieki w czasie przewozu uczniów, o którym mowa w art. 17 ust. 3 pkt 1 ustawy o systemie oświaty, gmina może wykonywać w ten sposób, że wyznaczy miejsca, z których uczniowie są przewożeni do szkoły.

Jednak miejsca te nie mogą być w odległości od domu ucznia przekraczającej odległości wskazane w art. 17 ust. 2 ustawy tj.:

  1. 3 km w przypadku uczniów klas I - IV szkół podstawowych
  2. 4 km w przypadku uczniów klas V i VI szkół podstawowych oraz uczniów gimnazjów.

W uzasadnieniu Sąd stwierdził, że ustalenie takich miejsc nie jest sprzeczne z ustawą, która nie reguluje szczegółowych kwestii związanych z organizacją dowożenia dzieci. Sprawy te mogą samodzielnie regulować organy samorządu gminnego w ramach przysługującej im zasady samodzielności (art. 2 ustawy z dnia 8 marca 1990 r. o samorządzie gminnym). Miejsca zbiórek dowożonych dzieci, w których zatrzymują się o ustalonej porze pojazdy wykonujące przewóz dzieci, powinny być ustalone w racjonalnej odległości od ich domów, zależnej od konkretnych warunków terenowych. Odległość ta nigdy jednak nie może przekraczać odległości wymienionych art. 17 ust. 2 ustawy, gdyż w przeciwnym wypadku doszłoby do zniweczenia całego zamysłu ustawodawcy, który polegał na zapewnieniu dzieciom bezpieczeństwa i możliwego komfortu przy korzystaniu ze świadczeń edukacyjnych.

Czw., 27 Lt. 2014 0 Komentarzy Dodane przez: Katarzyna Liszka-Michałka