Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Budżet Lublina będzie bardziej obywatelski

Budżet Lublina będzie bardziej obywatelski fotolia.pl

W drugiej połowie lutego rozpoczną się w Lublinie konsultacje społeczne dotyczące budżetu obywatelskiego na 2015 r. Lista inwestycji zaproponowanych przez mieszkańców ma powstać do wakacji, głosowanie nad nimi - jesienią.

Budżet obywatelski będzie wprowadzony w Lublinie po raz pierwszy, ma być nowym narzędziem modelu zarządzania miastem z udziałem mieszkańców. Kwota pieniędzy przeznaczona na inwestycje zgłoszone przez mieszkańców będzie określona we wrześniu. - Ta kwota wyniknie z projektów – powiedział na konferencji prasowej prezydent Lublina Krzysztof Żuk.

W założeniu władz samorządowych inwestycje budżetu obywatelskiego mają być zrealizowane w ciągu roku. Wstępna ich lista powinna być gotowa przed wakacjami. Po ocenie możliwości realizacji projektów, na przełomie września i października, odbędzie się powszechne głosowanie, którego wyniki zdecydują o wpisaniu do przyszłorocznego budżetu konkretnych inwestycji.

Na spotkaniach konsultacyjnych w drugiej połowie lutego przedyskutowana ma być także inna propozycja władz Lublina, tzw. inicjatywy lokalne. Mają to być przedsięwzięcia inicjowane przez grupy mieszkańców, którzy zadeklarują udział w jego kosztach. Ten udział będzie mógł polegać na wkładzie finansowym, rzeczowym lub pracy społecznej.

W budżecie Lublina wydzielane są już środki do samodzielnej dyspozycji rad dzielnic na inwestycje na ich terenie. W tym roku wynoszą one 3,5 mln zł. Z udziałem rad dzielnic zaplanowano też lokalne projekty na kwotę 19 mln zł, blisko dwukrotnie więcej niż w roku poprzednim.
- Budżet obywatelski i inicjatywy lokalne nie spowodują zabrania środków radom dzielnic. Przeznaczymy na nie kolejne pieniądze – powiedział prezydent Żuk.

Zamiast komentarza: W coraz większej liczbie samorządów pojawia się budżet obywatelski. Jestem pewny, że będzie się rozszerzał, że coraz więcej samorządów będzie wybierało tę drogę budowania społeczeństwa obywatelskiego. I pamiętajmy, że dzięki temu w coraz większej liczbie miejsc to będą nie tylko samorządy, ale przede wszystkim wspólnoty, biorące współudział w rozowoju swojego najbliższego otoczenia. Ze współudziałem łączy się także współodpowiedzialność. Kończy się w ten sposób życie obok wspólnoty, a rodzi się odpowiedzialność za tę wspólnotę i jej rozwój.

źródło: m.onet.pl

Śr., 5 Lt. 2014 0 Komentarzy Dodane przez: Tadeusz Narkun