Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

MSW w 2013. Ciekawy bilans

MSW w 2013. Ciekawy bilans fotolia.pl

Podsumowanie działań Ministerstwa Spraw Wewnętrznych w 2013 roku.

Ustawa "przeciwko wielkiemu bratu"

Kompleksowe przepisy dotyczące problematyki monitoringu wizyjnego. W tej chwili są to tzw. "dzikie pola". Ustawa uporządkuje zasady prowadzenia monitoringu wizyjnego w otwartej i zamkniętej przestrzeni przeznaczonej do użytku publicznego oraz określi prawa osób, których wizerunki są obserwowane, rejestrowane lub przetwarzane w sposób umożliwiający identyfikację ich tożsamości.

Program przeciwdziałania przemocy domowej

Program algorytmów i kwestionariuszy zminimalizuje dowolność w podejmowaniu decyzji przez funkcjonariuszy podczas interwencji domowych. Jego celem jest również zapewnienie wsparcia policjantom, m.in. mają zlikwidować poczucie funkcjonariusza, że być może działa za szybko.

Współpraca z prokuraturą

Po spotkaniu ministra Bartłomieja Sienkiewicza z prokuratorem generalnym Andrzejem Seremetem podjęto decyzję o powołaniu prokuratorów zajmujących się tylko przestępstwami związanymi z ksenofobią i rasizmem. Prokuratorzy są dostępni dla policjantów przez 24 godziny na dobę w sytuacjach, gdy zajdzie konieczność natychmiastowej reakcji, takiej jak ocena materiału dowodowego i kwalifikowanie go do przedstawienia zarzutów. W niektórych miastach pracują również prokuratorzy dedykowani do spraw związanych z przestępczością pseudokibiców.

Koordynacja działań dotyczących zwalczania bandytyzmu

Minister Bartłomiej Sienkiewicz skoordynował również działalność poszczególnych instytucji publicznych odpowiedzialnych za bezpieczeństwo w zakresie zwalczania bandytyzmu okołostadionowego. W Krakowie – który uchodził za jedno z najniebezpieczniejszych miast – służbę rozpoczęła większa ilość policjantów. Efekty? Spadek ilości zabójstw, rozbojów i wymuszeń - stolica Małopolski jest coraz bardziej bezpieczna. Policja niemal każdego dnia informuje o zatrzymaniach pseudokibiców na terenie całego kraju. Wiele z tych zatrzymań kończy się później karą bezwzględnego więzienia dla chuliganów. Funkcjonariusze kilkakrotnie zapobiegli również ustawkom.

Czujemy się bezpiecznie

Aż 89 proc. Polaków uznaje za bezpieczne swoje miejsce zamieszkania - takie wyniki przynosi badanie opinii publicznej przeprowadzone przez CBOS w kwietniu 2013 r.

Jednolite komendy i komisariaty

Program Standaryzacji Komend i Komisariatów Policji. Jego celem jest stworzenie jednolitego standardu zewnętrznego i wewnętrznego komend powiatowych, miejskich i rejonowych oraz komisariatów. Rozstrzygnięto już 333 przetargi na remonty i inwestycje na łączną kwotę 337 mln zł.

L4 mundurowych

Trwają prace nad projektem ustawy o L-4 mundurowych. Wprowadzone przepisy zrównają zasady zwolnień lekarskich funkcjonariuszy z systemem powszechnym. Po zmianach otrzymają oni 80% uposażenia. Zaoszczędzone w ten sposób pieniądze zostaną przeznaczone w całości na nagrody w ramach funduszu nagród i zapomóg. W grudniu projekt ustawy przyjęła sejmowa komisja spraw wewnętrznych.

Polacy dobrze oceniają Policję

Policja jest najlepiej ocenianą instytucją publiczną (poza niektórymi mediami). Aż 66 proc. z nas dobrze ocenia pracę mundurowych. W porównaniu z ostatnimi wynikami odsetek dobrych ocen wzrósł o 9 punktów procentowych.

Centralne Biuro Śledcze Policji

Nowopowstałe Centralne Biuro Śledcze Policji będzie funkcjonowało na wzór komend wojewódzkich oraz komendy stołecznej. Po wejściu w życie nowelizacji komendant CBŚP będzie miał szersze niż dotychczas uprawnienia.

Udany przeszczep serca państwa

W sierpniu przeprowadzono operację przeniesienia kluczowych dla funkcjonowania kraju rejestrów do bezpiecznej lokalizacji.

System CEPiK dla obywateli

Już niedługo obywatele przed zakupem pojazdu będą mogli w Centralnej Ewidencji Pojazdów sprawdzić jego historię m.in. daty rejestracji oraz informacje o tym czy nie jest kradziony.

REFORMA SŁUŻB SPECJALNYCH

Zgodnie z zapowiedziami Agencja Bezpieczeństwa Wewnętrznego będzie podlegać Ministerstwu Spraw Wewnętrznych. Zmiany w przepisach mają precyzyjnie określić odpowiedzialność ABW, CBA oraz Policji za ściganie poszczególnych rodzajów przestępstw. Nowelizacja ma zapobiec sytuacjom, w których służby prowadzą działania w tych samych sprawach.

Źródło: www.msw.gov.pl

Niedz., 19 St. 2014 0 Komentarzy Dodane przez: