Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Prawo budowlane. Czujki dymu w każdym pokoju

Prawo budowlane. Czujki dymu w każdym pokoju fotolia.pl

ZPP pozytywnie zaopiniował poselską propozycję zmian w ustawach Prawo budowlane oraz ustawy o ochronie przeciwpożarowej.

Za korzystną należy uznać propozycję wprowadzenia obowiązku instalowania w obiektach budowlanych czujek dymu oraz czujników tlenku węgla. Nie ulega wątpliwości, że profilaktyka w tym zakresie jest konieczna. Niemniej jednak w ocenie ZPP niektóre zapisy wymagają doprecyzowania.

Tytułem przykładu, należałoby doprecyzować w jakich pomieszczeniach należy instalować czujniki czadu. W przypadku lokalu mieszkalnego wydaje się, że miejscem takim powinny być pomieszczenia w których zainstalowany jest piec gazowy lub kuchenka. Wątpliwości może budzić również obowiązek instalowania czujników czadu w obiektach, które nie są wyposażone w instalacje gazowe.

W przypadku czujników dymu również należałoby doprecyzować czy powinny być zainstalowane w każdym pomieszczeniu. Jeżeli tak, należy podkreślić, że znacząco podnosi to koszty wdrożenia ustawy dla właścicieli i zarządzających obiektami budowalnymi.

W opinii ZPP należy uzupełnić uzasadnienie projektu o potrzebę instalowania czujek dymu. W projekcie ustawy jest mowa o czujkach dymu oraz czujnikach tlenku węgla jako odrębnych urządzeniach, natomiast w uzasadnieniu skupiono się na skutkach zaniechania instalowania czujników wykrywających czad.

W ocenie skutków regulacji wskazano, że projekt nie będzie miał wpływu na budżetu jednostek samorządu terytorialnego. Projektodawcy nie wzięli jednak pod uwagę konieczności zaopatrzenia w odpowiednie czujniki lokali mieszkalnych pozostających w zasobie jednostek samorządu terytorialnego, głównie gmin. W tym zakresie konieczne jest uzupełnienie uzasadnienia o skutki wejścia w życie ustawy.

Ponadto w ustawie zaproponowano bardzo krótkie 14- dniowe vacatio legis. Jeżeli weźmiemy pod uwagę, że nowe przepisy będą oddziaływać na takie podmioty jak zarządy zasobów komunalnych, spółdzielnie mieszkaniowe czy zarządców lokali wchodzących w skład wspólnot mieszkaniowych, to jest to zdecydowanie za krótki termin na przygotowanie się do wejścia w życie ustawy.

Sob., 11 St. 2014 0 Komentarzy Dodane przez: