Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Sprawy samorządu w Sejmie

Sprawy samorządu w Sejmie fotolia.pl

W dniach 8-10 stycznia odbędzie się pierwsze w nowym roku, a w bieżącej kadencji 58. posiedzenie Sejmu Rzeczypospolitej. W tych dniach odbędą się także posiedzenia komisji i podkomisji, na których zaplanowano m.in. sprawy dotyczące samorządu terytorialnego.

 Kształt polskiej polityki rozwoju i przygotowanie wdrażania europejskiej polityki spójności 2014-2020

  • We wtorek 7 stycznia o godz. 15:00 zbierze się podkomisja nadzwyczajna (Komisji Samorządu Terytorialnego i Polityki Regionalnej oraz Komisji ds. UE) do rozpatrzenia rządowego projektu ustawy o zmianie ustawy o zasadach prowadzenia polityki rozwoju oraz niektórych innych ustaw (druk nr 1881). Proces nowelizacji ustawy o polityce rozwoju komentowaliśmy naszym Czytelnikom od jego początku, przedstawiając negocjacje strony samorządową z projektodawcą – resortem rozwoju regionalnego. Ostatni artykuł poświęcony tej ustawie publikowaliśmy we wrześniu (http://wartowiedziec.org/index.php/start/aktualnosci/17303-eurofundusze-2014-2020-co-w-sprawie-nowelizacji-ustawy-o-polityce-rozwoju)a  od tego momentu z punktu widzenia interesów samorządów lokalnych nic się nie zmieniło. Projekt ustawy został zaopiniowany przez Komisję Wspólną Rządu i Samorządu Terytorialnego. Skoro nie da się już wprowadzić więcej zmian wnioskowanych przez samorządy, niech ta ustawa będzie jak najszybciej uchwalona.
  • Nazajutrz w środę 8 stycznia podkomisja stała ds. polityki regionalnej (Komisji Samorządu Terytorialnego i Polityki Regionalnej) zajmie się rozpatrzeniem informacji NIK o wynikach kontroli przygotowania rządowych dokumentów strategicznych perspektywy 2014-2020. Projekt Umowy Partnerstwa i projekty wszystkich programów operacyjnych omówiliśmy na łamach Dziennika Warto Wiedzieć. Związek Powiatów koordynował w imieniu pozostałych korporacji samorządowych konsultacje UP i programów ze stroną samorządową. Niektóre z naszych postulatów udało się wprowadzić, innych strona rządowa nie przyjęła. Projekty Umowy Partnerstwa i programów operacyjnych zostały zaopiniowane przez KWRiST. Nie zostały jeszcze oficjalnie przyjęte przez rząd. Nie należy spodziewać się jednak jakichś większych zmian. Konsultacje społeczne się zakończyły, a 20 grudnia opublikowano w Dzienniku Urzędowym UE pakiet legislacyjny polityki spójności, więc rząd będzie mógł oficjalnie przyjąć swój pakiet być może na jednym z najbliższych posiedzeń Rady Ministrów.
  • Tej tematyce poświęcone będzie również posiedzenie Komisji Samorządu Terytorialnego i Polityki Regionalnej w czwartek 9 stycznia, o godz. 12. Przewodniczący komisji sformułował temat następująco "Sprawa zagrożenia realizacji inwestycji w ramach perspektywy finansowej UE w latach 2014-2020 z powodu obniżenia potencjału finansowego jednostek samorządu terytorialnego".
  • W czwartek 9 stycznia o godz. 9.30 podkomisji stałej (Komisji ds. UE) ds. Wieloletnich Ram Finansowych na lata 2014-2020 zaprezentowany zostanie przez przedstawicieli kilku resortów Program Operacyjny Wiedza, Edukacja, Rozwój na lata 2014-2020.
  • Na piątek 10 stycznia na godz. 12 zaplanowano posiedzenie podkomisji nadzwyczajnej (Komisji Rolnictwa i Rozwoju Wsi) ds. monitorowania negocjacji nowej perspektywy finansowej 2014-2020. Osłowie wysłuchają informacji ministra rolnictwa nt. przyjętych rozwiązań w pakiecie legislacyjnym Wspólnej Polityki Rolnej na lata 2014-2020.

W kontekście pakietu spraw dot. przygotowania wdrażania polityki spójności 2014-2020 informowalismy Pańdtwa o konsultacjach projektu tzw. ustawy wdrożeniowej wprowadzającej organizacje systemu programów operacyjnych, ostatniego dokumentu z pakietu tych najważniejszych. Artykuł znajduje się tutaj: http://wartowiedziec.org/index.php/start/aktualnosci/19393-eurofundusze-2014-2020-projekt-ustawy-wdroeniowej

Samorządowa ustawa prezydencka

Zaopiniowaniem projektu ustawy (druk nr 1699) dla komisji samorządu zajmie się w czwartek 9 stycznia o godz. 17:00 Komisja Infrastruktury. Projekt ustawy omawiamy dla Państwa w cyklu. Jego pierwszy artykuł można przeczytać tutaj: …

Reforma systemu rynku pracy

W środę 8 stycznia o godz. 10 odbędzie się posiedzenie podkomisji stałej ds. rynku pracy komisji polityki społecznej i rodziny. Tematem będzie kontynuacja z ub. roku rozpatrywania rządowego projektu ustawy o zmianie ustawy o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy oraz niektórych innych ustaw (druk nr 1949). Kolejne posiedzenie dot. tego tematu zaplanowano na czwartek 9 stycznia godz. 10. Związek Powiatów Polskich w toku konsultacji założeń do ustawy, a następnie jej projektu, zaopiniował go pozytywnie. Jednak ze względu na opóźnienie w rozpatrzeniu projektu przez posłów, zarząd ZPP przyjął 16 grudnia br. stanowisko, w którym czytamy m.in.: Związek Powiatów Polskich jest zaniepokojony stanem prac legislacyjnych nad projektem ustawy o zmianie ustawy o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy oraz niektórych innych ustaw. Przedmiotowy projekt został skierowany pod obrady Sejmu dopiero 18 listopada br. i pomimo wagi problemu, jakiego dotyczy nie został skierowany pod obrady na 54 posiedzeniu Sejmu. Tryb pracy podkomisji sejmowej w sprawie rynku pracy, której obrady w dniu 13 grudnia zakończyły się po zaledwie 30 minutach, również wskazuje, że posłowie zasiadający w komisji nie rozumieją powagi sytuacji”. Tymczasem, jak czytamy dalej w stanowisku, jeżeli ustawa nie wejdzie w życie od 1 stycznia 2014 r. oznaczać to będzie brak wystarczających środków w samorządach na finansowanie zadań powiatowych urzędów pracy. (…) Jako organizacja reprezentująca interesy samorządu powiatowego nie możemy godzić się z sytuacją, w której projekty dotyczące finansowych interesów skarbu państwa (np. sprawa OFE) są procedowane w trybie przyśpieszonym, a sprawy dotyczące finansowania zadań publicznych realizowanych przez jednostki samorządu terytorialnego, których realizacja ma bezpośredni wpływ na poziom życia mieszkańców, nie są rozpatrywane w odpowiednim trybie.

Infrastruktura

W środę 8 stycznia Komisja Infrastruktury oraz Komisja Samorządu Terytorialnego i Polityki Regionalnej zajmą się pierwszym czytaniem poselskiego projektu ustawy o zmianie ustawy Prawo budowlane oraz ustawy o zbiorowym zaopatrzeniu w wodę i zbiorowym odprowadzaniu ścieków (druk nr 1959).

 Pełny wykaz planowanych posiedzeń komisji sejmowych i ich tematów znajduje się na stronie Sejmu RP pod linkiem: http://www.sejm.gov.pl/Sejm7.nsf/PlanPosKom.xsp 

Sob., 4 St. 2014 0 Komentarzy Dodane przez: Jarosław Komża