Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Mapy zagrożenia powodziowego gotowe

Mapy zagrożenia powodziowego gotowe fotolia.pl

Mapy zagrożenia powodziowego i mapy ryzyka powodziowego już gotowe. Każdy może sprawdzić, jakie tereny są zagrożone.

Portal ruszył 20 grudnia i realizuje zapisy Dyrektywy ustanawiającej infrastrukturę informacji przestrzennej we Wspólnocie Europejskiej (INSPIRE) oraz tzw. Dyrektywy Powodziowej. Ta druga nakłada obowiązek opracowania i podania do publicznej wiadomości dokumentów planistycznych, stanowiących podstawę zarządzania ryzykiem powodziowym. Jednym z etapów wdrażanie tej dyrektywy było właśnie stworzenie map zagrożenia powodziowego i map ryzyka powodziowego.

Każdy może sprawdzić, czy miejsce, w którym mieszka, jest zagrożone powodzią, a jeśli tak, to w jakim stopniu. Powódź to naturalne zjawisko i nie można go całkowicie wyeliminować. Można jednak ograniczyć jego negatywne skutki. Sposobem na to jest racjonalna polityka przestrzenna, czyli między innymi unikanie lokowania inwestycji na szczególnie zagrożonych ternach. Dlatego informacje przedstawione na mapach mogą być bardzo przydatne tak dla mieszkańców, jak i dla władz lokalnych.

Informacje zawarte na mapach będą również przydatne w planowaniu działań w przypadku wystąpienia powodzi. Jednak głównym celem jest stworzenie podstaw do opracowania planów zarządzania ryzykiem powodziowym. Mapy będą skutecznym narzędziem pozyskiwania danych, ułatwią też podejmowanie dalszych decyzji o charakterze technicznym, finansowym i politycznym, dotyczących zarządzania ryzykiem powodziowym.

Mapy zostały opracowane w ramach projektu "Informatyczny System Osłony Kraju przed nadzwyczajnymi zagrożeniami" przez Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej PIB – Centra Modelowania Powodziowego w Gdyni, Poznaniu, Krakowie i we Wrocławiu.

Projekt ISOK finansowany jest z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Operacyjnego Innowacyjna Gospodarka.

Źródło: www.isok.gov.pl, www.mac.gov.pl

Pon., 6 St. 2014 0 Komentarzy Dodane przez: