Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Projekt ustawy o petycjach

Projekt ustawy o petycjach fotolia.pl

18 grudnia 2013 r. na posiedzeniu Senatu podjęto uchwałę w sprawie wniesienia do Sejmu projektu ustawy o petycjach. Ustawa ma regulować składanie i rozpatrywanie petycji, sposób postępowania oraz właściwość organów. 20 grudnia projekt został złożony w Sejmie. Nie został mu jeszcze nadany numer druku.

W art. 2 i 4 projektu ustawy wskazano, że petycja może być złożona do organu władzy publicznej, organizacji lub instytucji społecznej wykonującej zadania z zakresu administracji publicznej, w interesie publicznym, w interesie podmiotów składających lub osób trzecich za ich zgodą. Petycja będzie mogła być składana również przez grupę osób. Przedmiotem petycji będzie mogło być żądanie ustanowienia lub zmiany przepisów prawa, podjęcia decyzji lub innego działania w sprawie dotyczącej podmiotu wnoszącego petycję, życia zbiorowego lub wartości wymagających szczególnej ochrony w imię dobra wspólnego. 

Petycja będzie mogła zawierać wniosek o utajnienie danych osobowych podmiotu wnoszącego petycję lub osób trzecich, w interesie których petycja będzie składana.
Projekt zawiera również propozycję przepisów o postępowaniu w przypadku uznania się przez adresata petycji jako niewłaściwego w sprawie oraz zasady uzupełniania braków formalnych.

W projekcie wskazano również, że w przypadku złożenia petycji do jednostki samorządu terytorialnego przewodniczący organu stanowiącego będzie miał obowiązek skierowania petycji do właściwej komisji organu stanowiącego.
W projekcie wskazano, że petycja powinna być rozpatrzona nie później niż w terminie 3 miesięcy do daty jej złożenia (z możliwością przedłużenia o kolejne 3 miesiące). Projekt zawiera również propozycje postępowania z petycją wielokrotną (przypadek dalszego zgłaszania petycji w tej samej sprawie). W projekcie wskazano, że sposób załatwienia petycji nie może być przedmiotem skargi.

Źródło: www.senat.gov.pl; www.sejm.gov.pl

Pon., 6 St. 2014 0 Komentarzy Dodane przez: Bernadeta Skóbel