18 grudnia br. Prezydent RP podpisał ustawę z dnia 13 grudnia 2013 r. o zmianie ustawy o dochodach jednostek samorządu terytorialnego. Podstawowym celem nowelizacji ustawy z dnia 13 listopada 2003 r. o dochodach jednostek samorządu terytorialnego (Dz. U. z 2010 r. Nr 80, poz. 526, z późn. zm.) jest uregulowanie kwestii dotyczącej podziału rezerwy subwencji ogólnej w związku z wyrokiem Trybunału Konstytucyjnego z dnia 31 stycznia 2013 r. (sygn. akt K 14/11).
Trybunał Konstytucyjny w wyroku z dnia 31 stycznia 2013 r. orzekł, iż art. 36 ust. 4 pkt 1 w związku z art. 21a ust. 2 pkt 6, ust. 3 pkt 6 i ust. 4 pkt 6 ustawy o dochodach jednostek samorządu terytorialnego w zakresie w jakim nie określa kryteriów, którymi powinien kierować się minister właściwy do spraw finansów publicznych, dysponując rezerwą przeznaczoną dla jednostek samorządu terytorialnego, jest niezgodny z art. 167 ust. 3 Konstytucji RP. W ocenie Trybunału powołany przepis narusza zasadę wyłączności ustawowej w sferze regulacji źródeł dochodów jednostek samorządu terytorialnego.
Na mocy uchwalonej nowelizacji do ustawy o dochodach jednostek samorządu terytorialnego dodano przepisy określające kryteria, jakimi powinien kierować się minister finansów dokonując podziału rezerwy subwencji ogólnej. Środki pochodzące z rezerwy będą mogły być przeznaczone jedynie dla trzech, wskazanych w ustawie, kategorii jednostek samorządu terytorialnego. Ponadto minister finansów zobowiązany będzie do uzgodnienia z reprezentacją jednostek samorządu terytorialnego: kryteriów, według których rozdzielana będzie rezerwa, wielkości środków rozdzielanych na podstawie poszczególnych kryteriów oraz szczegółowego sposobu podziału rezerwy na podstawie poszczególnych kryteriów. Ustawa określa również sposób podziału rezerwy na wypadek, gdyby nie udało się uzgodnić wyżej wymienionych kwestii. Podział rezerwy dla jednostek samorządu terytorialnego powinien nastąpić nie później niż do dnia 16 grudnia roku budżetowego, zaś w 2013 r. do dnia 31 grudnia.
Obok zmian związanych z wyrokiem Trybunału Konstytucyjnego do ustawy wprowadzono przepis, w myśl którego kwoty subwencji ogólnej, które zostały uzyskane nienależnie przez jednostkę samorządu terytorialnego i zwrócone po dniu 15 grudnia roku budżetowego, nie tworzą rezerwy subwencji, lecz podlegają zwrotowi do budżetu państwa. Dodano także regulację stanowiącą podstawę do udzielenia samorządowi województwa pożyczek z budżetu państwa.
Ustawa wchodzi w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia.
Źródło: KPRP