Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Minister Rafał Trzaskowski na KRMC: najważniejsza jest współpraca między tworzonymi systemami i ich integracja

Minister Rafał Trzaskowski na KRMC: najważniejsza jest współpraca między tworzonymi systemami i ich integracja fotolia.pl

Jestem zachwycony tym, ile wspaniałych projektów informatycznych tworzonych przez poszczególne resorty i agencje jest i działa. Będę zawsze podkreślał, że sukces cyfryzacji naszego kraju będzie naszym wspólnym sukcesem, a nie dziełem moim czy MAC – tak minister cyfryzacji Rafał Trzaskowski rozpoczął swoje pierwsze posiedzenie Komitetu Rady Ministrów ds. Cyfryzacji (KRMC).

W przyszłości jednak będę większą wagę przywiązywał do współpracy między tworzonymi systemami i ich integracji. Obywatel nie doceni naszej pracy, jeśli systemy będą rozdrobnione, a każdy będzie wymagał np. oddzielnego uwierzytelnienia – dodał minister.

W tym kontekście zebrani omówili projekt założeń projektu ustawy o zmianie ustawy o świadczeniach rodzinnych, który zawiera propozycję stworzenia nowego sposobu logowania się do systemu EMP@TIA, tworzonego przez resort pracy. Projekt został przyjęty przez Komitet, ale minister pokreślił, że nie należy mnożyć nowych sposobów uwierzytelniania.

Ilustracją problemu rozdrobnienia w istniejących systemach była przyjęta przez KRMC „Informacja nt. metod uwierzytelniania w systemach administracji publicznej" – zgodnie z którą ponad 75% obywateli loguje się do systemów administracji za pomocą loginu i hasła, a jedynie niecałe 8% za pomocą profilu zaufanego. Innymi istniejącymi systemami uwierzytelniania są certyfikaty bądź systemy uproszczone – np. wysokość zapłaconego podatku w systemie e-deklaracji MF.

KRMC przyjął również projekt rozporządzenia dotyczący sposobu przesyłania deklaracji podatkowych i podań do Ministerstwa Finansów – dzięki objęciu uproszczonym podpisem większej liczby deklaracji Ministerstwo szacuje, że w przyszłym roku liczba deklaracji przesłanych elektronicznie wzrośnie z obecnych 11 mln do niemal 20 mln.

Komitet przyjął też projekt założeń projektu ustawy Prawo restrukturyzacyjne, oraz zapoznał się z informacją o systemie e-Turysta i informacją o architekturze Systemu Informacji Geograficznej (SIG) – integrującego niektóre warstwy systemów prowadzonych przez GUGiK.

Przyjął też informację o pracy zespołu zadaniowego do spraw opracowania rekomendacji w zakresie zarządzania, zatrudniania oraz wynagradzania osób zaangażowanych w administracji publicznej w realizację projektów współfinansowanych ze środków Unii Europejskiej.

W ostatniej części posiedzenia minister Trzaskowski przedstawił informację dotyczącą powstającego Centralnego Repozytorium Informacji Publicznej (CRIP).

Tworzone rozwiązanie ma w jednym miejscu zgromadzić odwołania do zasobów gromadzonych przez różne instytucje. Dzięki temu ma ułatwić dostęp do nich (nie będzie trzeba będzie wyszukiwać danych w serwisach poszczególnych instytucji).

Wersja beta (testowa) ma zostać uruchomiona w marcu 2014 r. i na początku zawierać będzie zasoby w posiadaniu MAC i Ministerstwa Infrastruktury i Rozwoju (MIR).

Aby jednak nowe rozwiązanie było przydatne dla obywateli – tj. zawierało interesujące i przydatne dane, minister zwrócił się z prośbą do wszystkich członków KRMC, żeby równolegle (i niezależnie od planowanych rozporządzeń określających zasoby informacyjne obligatoryjnie włączane do CRIP), wspierali funkcjonalność CRIP przez wskazywanie zasobów, które mogą zostać w nim umieszczone.

Źródło: MAC

Niedz., 15 Gr. 2013 0 Komentarzy Dodane przez: Rafał Rudka