Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Ustawa o dochodach JST po obradach Sejmu RP

Ustawa o dochodach JST po obradach Sejmu RP fotolia.pl

W ostatnim dniu 56. posiedzenia Sejmu posłowie procedowali poprawki Senatu do nowelizacji ustawy o dochodach jednostek samorządu terytorialnego, a także do ustawy o rodzinnych ogrodach działkowych.

Nowelizacja ustawy o dochodach jednostek samorządu terytorialnego, przyjęta przez Sejm 22 listopada 2013 r., reguluje kwestie podziału rezerwy subwencji ogólnej dla samorządów w myśl wyroku Trybunału Konstytucyjnego z 31 stycznia 2013 r. Trybunał uznał za niekonstytucyjny brak ustawowych kryteriów dysponowania przez ministra finansów tą rezerwą.

Ustawa stanowi, że środki rezerwy mogą być przeznaczone m.in. dla jednostek samorządu terytorialnego z dochodami niższymi od średnich dochodów gmin, powiatów i województw. Zmiana ta ma na celu wzmocnienie systemu wyrównawczego i wsparcie mniej zamożnych samorządów. Środki z rezerwy będą mogły otrzymać też jednostki samorządu terytorialnego realizujące zadnia własne z zakresu pomocy społecznej oraz te, które poniosły straty w infrastrukturze komunalnej w wyniku zdarzeń losowych. Beneficjentami środków będą mogły być też gminy, które w danym roku budżetowym dokonały wpłat do budżetu państwa. Zgodnie z ustawą podziału środków dokonywać będzie minister właściwy do spraw finansów publicznych po uzgodnieniu z przedstawicielami samorządów wielkości środków i kryteriów ich podziału. Podział środków musi nastąpić nie później niż do 16 grudnia roku budżetowego.

Ustawa zwalnia też w 2014 r. województwa z obowiązku wpłaty części tzw. janosikowego do budżetu państwa. Jeżeli w przyszłym roku wyliczona dla danego województwa kwota janosikowego przekracza 400 mln zł, to należna nadwyżka może być uregulowana w trzech równych, rocznych ratach. Wpłaty muszą być dokonywane w latach 2015-2017 do 30 czerwca każdego roku. Konsekwencją wprowadzenia tych przepisów mają być zmiany w wypłacaniu środków z janosikowego uboższym województwom. 12 grudnia 2013 r.

Senat wniósł dwie poprawki do nowelizacji. Pierwsza z nich polega na usunięciu z nowelizacji przepisu, który miał określać zasady zwrotu nienależnie uzyskanych kwot janosikowego w 2013 r. w przypadku wejścia w życie proponowanej nowelizacji do 15 grudnia 2013 r. Druga senacka poprawka przewiduje, że w przypadku, gdy województwo będzie miało do zapłacenia w przyszłym roku ponad 400 mln zł janosikowego, wtedy będzie mogło ubiegać się o pożyczkę z budżetu państwa na pozostałą część należnej kwoty. Warunkiem udzielenia pożyczki będzie przedstawienie przez województwo programu ostrożnościowego, zawierającego plan racjonalizacji jego wydatków.

12 grudnia 2013 r. sejmowe komisje: Finansów Publicznych oraz Samorządu Terytorialnego i Polityki Regionalnej wniosły o przyjęcie poprawek Senatu. Sprawozdanie komisji przedstawiła posłanka Krystyna Skowrońska. Posłowie zdecydują w sprawie stanowiska Senatu w głosowaniach.

Źródło: Sejm RP

Niedz., 15 Gr. 2013 0 Komentarzy Dodane przez: Rafał Rudka