Najbardziej atrakcyjnym inwestycyjnie województwem Polski jest nadal mazowieckie. Jednak pozostałe regiony coraz bardziej doganiają lidera. Skraca się także dystans pomiędzy atrakcjayjnością miast a podmiejskimi obszarami wiejskimi. To główne wnioski raportu nt. atrakcyjności inwestycyjnej województw, przygotowanego na zlecenie Polskiej Agencji Informacji i Inwestycji Zagranicznych.
Pozostali liderzy - śląskie i dolnośląskie - utrzymali swoje wysokie pozycje rankingowe. Do grona atrakcyjnych województw dołączyło też województwo łódzkie, co, jak wskazują autorzy raportu, oznacza sukces restrukturyzacji przemysłu w stolicy regionu. Wysoko w rankingu są też małopolskie, pomorskie i wielkopolskie. Autorzy podkreślają również wzrost atrakcyjności inwestycyjnej województw podkarpackiego i lubuskiego. Prof. dr hab. Hanna Godlewska-Majkowska z SGH, kierująca opracowaniem raportu, podkreśla, że male dystans między najmocniejszymi i najsłabszymi województwami. "Każde województwo powinno skorzystać z raportu, by dowiedzieć się, jakie przewagi pozwalają mu na zdobywanie inwestorów zagranicznych" - powiedziała pani profesor.
Obszary podmiejskie gonią miasta
Autorzy raportu wskazują, że nadal powiaty ustępują pod względem atrakcyjności inwestycyjnej miastom na prawach powiatu. Jednak te ostatnie zmniejszyły swoje przewagi lokalizacyjne. "Jestem zaskoczona, że zmienia się struktura atrakcyjności gmin wiejskich w stosunku do gmin miejskich. Dotychczas myślałam, że to gminy miejskie dominują, jednak z raportu wynika, że tendencja jest już inna. - komentowała wyniki dyrektor departamentu rozwoju regionalnego PAIiIZ Monika Gąsiorowska.
Źródła: paiiz.gov.pl, pb.pl