28 listopada 2013 roku w Rytwianach koło Staszowa odbyła się regionalna konferencja klimatyczna realizowana w ramach projektu „Dobry klimat dla powiatów”. Organizatorami byli Instytut na rzecz Ekorozwoju i Związek Powiatów Polskich. Do udziału w konferencji zostali zaproszeni starostowie, osoby zajmujące się w starostwach szeroko rozumianymi zagadnieniami ochrony środowiska i klimatu.
Przedstawiciele realizatorów projektu przedstawili dotychczasowe działania podejmowane w projekcie, w tym omówione zostały wnioski z debat klimatycznych, ze szczególnym uwzględnieniem tych z terenu województwa świętokrzyskiego.
W ramach konferencji zorganizowany był także panel dyskusyjny, do którym wzięli udział: Starosta Buski Jerzy Kolarz, Starosta Staszowski Andrzej Kruzel, Starosta Jędrzejowski Edmund Kaczmarek i dr Wojciech Szymalski, koordynator projektu. Panel prowadził Tadeusz Narkun. W panelu wziął także udział gościnnie Prezes Zarządu Związku Powiatów Polskich Marek Tramś, Starosta Polkowicki. Jak się okazało, wszyscy paneliści mają duże osiągnięcia w działaniach na rzecz ochrony środowiska i poszanowania energii. Uczestnicy panelu podkreślali więc, że dzieje się dużo i warto byłoby w sposób bardziej zdecydowany pokazywać działania samorządów powiatowych w tym zakresie. Uznano także, iż ważne byłoby prowadzenie bazy dobrych praktyk powiatów w zakresie działań związanych z ochroną środowiska i klimatu oraz oszczędzania energii.
Dyskusję panelową podsumował Prezes ZPP Marek Tramś, który w sposób jasny i zdecydowany przedstawił trudną sytuację powiatów, które na wiele zadań nie mają środków. Przytoczył wiele przykładów działań samorządów powiatowych, wynikających zarówno z poszanowania energii, środowiska i klimatu, jak i z przesłanek ekonomicznych. Marek Tramś podkreślił także, iż nie może być tak, aby powiaty nie miały możliwości finansowania swoich przedsięwzięć – podstawowym narzędziem dla działania jest logiczny system prawny i źródła finansowania. To jest podstawą do skutecznego działania i to nie tylko w dziedzinie ochrony środowiska i poszanowania energii.
Podczas konferencji jej uczestnicy wysłuchali także informacji o możliwościach dofinansowania projektów związanych z ochroną klimatu z dotacji unijnych w latach 2014-2020 oraz o istniejących źródłach wsparcia finansowego na tego typu działania w Polsce.
Podobny przebieg miała także regionalna konferencja klimatyczna, która odbyła się 29 listopada w Horyńcu Zdroju w Powiecie Lubaczowskim. Szczególnie cenne było to, że uczestnicy w dyskusji stawiali silny akcent konieczność przyjęcia przez powiaty liderów przemian w tym zakresie i inicjowanie działać wspólnie z gminami. Na tej konferencji byli także przedstawiciel organizacji pozarządowych, które działają także w obszarze ochrony środowiska i zrównoważonego rozwoju.
To były bardzo udane dwa dni z Dobrym Klimatem dla Powiatów.