Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Krajowa Polityka Miejska – możliwości rozwoju miast i ich obszarów funkcjonalnych

Krajowa Polityka Miejska – możliwości rozwoju miast i ich obszarów funkcjonalnych fotolia.pl

- Naszą intencją jest to, by polskie miasta i miasteczka wraz z ich obszarami funkcjonalnymi były motorami wzrostu gospodarczego, stanowiąc jednocześnie miejsca przyjazne do życia, z którymi mieszkańcy się identyfikują i w których chcą mieszkać, pracować oraz realizować swoje pasje – podkreślił wiceminister Marceli Niezgoda otwierając dwudniową konferencję na temat pobudzania rozwoju gospodarczego obszarów miejskich i terenów je otaczających. Odbywające się w dniach 21-22 października 2013 r. spotkanie, jest jed-nym z cyklu wydarzeń organizowanych w ramach prac nad Krajową Polityką Miejską (KPM).

Głównym celem KPM będzie poprawa konkurencyjności i wzmocnienie zdolności polskich miast oraz ich obszarów funkcjonalnych do kreowania szybszego wzrostu gospodarczego, tworzenia nowych miejsc pracy i poprawy jakości życia mieszkańców. – Dokument będzie odnosił się do wszystkich miast, bez względu na ich wielkość. Akcentował będzie zasady, jakimi powinny się one kierować. Nie chodzi o to by z góry narzucać rozwiązania, ale określić pożądane przez rząd kierunki rozwoju miast, zgodne m.in. z zapisami krajowych i europejskich dokumentów strategicznych. Tak więc KPM ma być przewodnikiem i zbiorem dobrych praktyk, wskazującym w jaki sposób obszary miejskie powinny się rozwijać, i jak skutecznie inwestować środki publiczne – powiedział wiceminister.

Planując przebieg prac nad Krajową Polityką Miejską, które toczą się równolegle z programowaniem nowej perspektywy finansowej Unii Europejskiej, Ministerstwo Rozwoju Regionalnego nakreśliło swego rodzaju mapę drogową, na którą składa się szereg wydarzeń, takich jak: konferencje (czego przykładem są rozmowy w Lublinie), warsztaty i spotkania tematyczne. - Wynika to z faktu, że proces przygotowywania KPM chcemy przeprowadzić wspólnie z przedstawicielami samorządów, partnerami społecznymi i gospodarczymi, w sposób możliwie transparentny. Na początku zbieramy uwagi, refleksje, potrzeby i propozycje zmian. Następnie, wnioski ze spotkań przełożymy na wstępną wersję dokumentu. Kolejnym krokiem będzie kontynuacja dyskusji już nad konkretnymi zapisami KPM – zaznaczył Marceli Niezgoda.

Źródło: MRR

Pon., 28 Prn. 2013 0 Komentarzy Dodane przez: Rafał Rudka