Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Formy współpracy JST w Polsce. Porozumienia powiatów

Formy współpracy JST w Polsce. Porozumienia powiatów fotolia.pl

Ustawa o samorządzie powiatowym w art. 73 reguluje pojęcie porozumień powiatowych.

W myśl tego przepisu powiaty mogą zawierać porozumienia w sprawie powierzenia jednemu z nich prowadzenia zadań publicznych. Porozumienie jest umową którą zawierają co najmniej dwa podmioty. Po stronie przekazujących zadanie może być więcej niż jeden powiat, natomiast po stronie otrzymującego zadanie do wykonania występuje tylko jeden powiat – czyli tak jak ma to miejsce w przypadku porozumień zawieranych przez gminy (Wyrok Naczelnego Sądu Administracyjnego - Ośrodek Zamiejscowy w Łodzi z dnia 27 września 1994 r. SA/Łd 1906/94).

Ponadto ustawodawca określił, iż w zakresie nie uregulowanym treścią porozumienia do porozumień powiatów, stosuje się odpowiednio przepisy dotyczące związków powiatów.

Oznacza to, że pierwszeństwo w uregulowaniu sytuacji prawnej porozumienia ustawodawca pozostawił samym jego uczestnikom, natomiast dopiero w zakresie przez nich nie uregulowanym w umowie porozumienia, zastosowanie znajdą przepisy dotyczące związków powiatów. Co ciekawe analogiczne rozwiązanie zawierał art. 75 ustawy o samorządzie gminnym w odniesieniu do porozumień powiatów, który został jednak uchylony.

Więcej na stronie partnerstwa.jst.org.pl

Śr., 16 Prn. 2013 0 Komentarzy Dodane przez: Katarzyna Liszka-Michałka