Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Sieć Szerokopasmowa Polski Wschodniej - wszystkie umowy z wykonawcami podpisane

Sieć Szerokopasmowa Polski Wschodniej - wszystkie umowy z wykonawcami podpisane fotolia.pl

Ponad 1 mld zł to kwota unijnego dofinansowania z Programu Rozwój Polski Wschodniej dla pięciu projektów wschodnich województw, których celem jest zwiększenie dostępu do Internetu wśród ich mieszkańców, firm i instytucji. Do regionów z podpisanymi na wykonanie sieci umowami, dołączyło dziś Podkarpacie.

Kamieniem milowym w realizacji projektu pn. Sieć szerokopasmowa Polski Wschodniej (SPPW) było uzyskanie dla niego notyfikacji Komisji Europejskiej w listopadzie 2011 r. - Ministerstwo Rozwoju Regionalnego jako pierwsze w Polsce zakończyło skomplikowany etap notyfikacji i uzyskało zgodę Komisji na pomoc publiczną w tego typu inwestycjach. Tym samym potwierdzono, że projekt budowy sieci w Polsce Wschodniej nie narusza konkurencji na rynku telekomunikacyjnym - podkreśliła wiceminister rozwoju regionalnego Iwona Wendel w dniu podpisania z wykonawcą, umowy na budowę sieci w województwie podkarpackim. Zaznaczyła, że resort odegrał istotną rolę w procesie przygotowania projektów, m.in. podpisując porozumienie o współpracy z operatorami telekomunikacyjnymi oraz zapewniając pomoc prawną i ekspercką.

Wspomniana decyzja Komisji pozwoliła rozpocząć procesy ogłaszania przetargów na prace inwestycyjne i zarządzanie infrastrukturą oraz wystąpienie do Brukseli o potwierdzenie dofinansowania, z uwagi na to, że są to tzw. projekty duże o wartości powyżej 50 mln euro. - W kwietniu 2013 r. zaakceptowano dofinansowanie UE dla województw podkarpackiego, warmińsko-mazurskiego i podlaskiego. Wcześniej, zgodę uzyskały województwa świętokrzyskie i lubelskie - przypomniała wiceszefowa resortu.

- Dzięki realizacji największego w Polsce przedsięwzięcia teleinformatycznego, powstanie nowoczesna infrastruktura ICT, obejmująca ponad 10 tys. km światłowodów i ponad tysiąc węzłów szkieletowo-dystrybucyjnych - poinformowała wiceminister Wendel. Przeszkolonych zostanie także kilka tysięcy osób zagrożonych wykluczeniem cyfrowym, a rozbudowana infrastruktura światłowodowa umożliwi rozwój usług telekomunikacyjnych, w tym świadczenie usług nowej generacji – NGA. Całkowity koszt przedsięwzięcia to ok. 1,4 mld zł.

Województwa Polski Wschodniej realizują projekty sieci szerokopasmowej w dwóch modelach: „zaprojektuj i wybuduj" oraz DBO (zaprojektuj - wybuduj - operuj). W pierwszym projektant jest zarazem wykonawcą (podlaskie, lubelskie oraz świętokrzyskie). W drugim – firma, która zbuduje sieć, w przyszłości będzie ją także obsługiwać. Na ten model zdecydowały się województwa warmińsko-mazurskie oraz podkarpackie.

- Sieć Szerokopasmowa Polski Wschodniej to projekt pionierski, na niespotykaną dotąd w Europie skalę. Choć skomplikowany, jest przykładem i wzorem dla innych regionów, które chcą zapewnić swoim mieszkańcom dostęp do szybkiego Internetu - podkreśliła wiceminister rozwoju regionalnego.

Więcej o SSPW na stronie Programu Rozwój Polski Wschodniej

Źródło: polskawschodnia.gov.pl

Czw., 26 Wrz. 2013 0 Komentarzy Dodane przez: Rafał Rudka