Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

UE uszczelnia sankcje w obszarze transportu drogowego

UE uszczelnia sankcje w obszarze transportu drogowego fotolia.pl

Rada Unii Europejskiej przyjęła kolejny pakiet sankcji wobec Rosji. Nowy pakiet zawiera zapisy dotyczące transportu drogowego.

W toku negocjacji udało się wypracować zapis, który rozszerza zakaz transportu drogowego towarów na terytorium UE, w tym w tranzycie, o unijnych operatorów, w których rosyjska osoba fizyczna lub prawna posiada przynajmniej 25 proc. udziałów. Na żądanie właściwych organów krajowych przedsiębiorstwa transportu drogowego będą zobowiązane do ujawniania swojej struktury własności.

Nasze konsekwentne i trwające od miesięcy zabiegi doprowadziły do istotnego uszczelnienia sankcji w obszarze transportu drogowego. Wprowadzony zakaz utrudni obchodzenie sankcji obywatelom rosyjskim poprzez rejestrowanie przedsiębiorstw transportu drogowego na terytorium UE oraz ograniczy ich konkurencję wobec przewoźników unijnych, w tym polskich. Jest to kolejne, po zmianie Umowy między Unią Europejską a Ukrainą w sprawie transportu drogowego towarów, działanie zainicjowane na forum Unii Europejskiej, które wychodzi naprzeciw oczekiwaniom polskiego sektora transportu drogowego - powiedział minister infrastruktury Dariusz Klimczak.

Źródło: MI   

Śr., 26 Czrw. 2024 0 Komentarzy Dodane przez: Małgorzata Orłowska