Z pojęciem projektu spotykamy się niemal bez przerwy. Wiele działań podejmowanych zarówno w życiu prywatnym jak i zawodowym można nazwać projektem. Planowanie i realizacja wymarzonego wyjazdu na Seszele, remont domu czy budowa autostrady to są projekty.
Przedsięwzięcia te mają swój scenariusz, określone metody realizacji, sprecyzowane źródła finansowe, a także harmonogram działań, które powinny być podjęte, aby doprowadzić do osiągnięcia zamierzonego efektu.
Projekt jest odpowiedzią na potrzebę i pozwala na rozwiązanie problemu. Jest to przedsięwzięcie ograniczone czasowe, z określonym początkiem i końcem. Kończy się wraz z osiągnięciem celów np. gdy wybudowana zostanie autostrada, a także kiedy okazuje się, że przy założonych ograniczeniach czasu oraz budżetu, zamierzenie jest niemożliwe do zrealizowania.
Projekt jest przedsięwzięciem jednorazowym i unikalnym, w jego wyniku powstaje jedyny w swoim rodzaju produkt lub usługa.
Od wejścia Polski do Unii Europejskiej projekt bardzo często kojarzy się z przedsięwzięciami współfinansowanymi przez UE. Wraz ze środkami przedakcesyjnymi i strukturalnymi pojawiła się możliwość realizowania szeregu działań współfinansowanych z funduszy unijnych.
Projekt zgodnie z unijną definicją jest serią czynności zmierzających do osiągnięcia jasno określonych celów w zdefiniowanym okresie czasu i określonym budżecie. Projekt powinien również posiadać jasno zdefiniowanych interesariuszy (grupę osób, podmiotów, na które projekt będzie miał wpływ); jasno zdefiniowane narzędzia koordynacji, zarządzania i finansowania; system monitoringu i ewaluacji (oceny) oraz stosowny poziom finansowych i ekonomicznych analiz, z których wynika, że korzyści projektu przeważą jego koszt.
Ta definicja praktycznie nie różni się od znanych z innych standardów zarządzania projektami, zatem każdy projekt posiada więc cztery zasadnicze cechy: jest zorientowany na cel, polega na skoordynowanym podejmowaniu powiązanych ze sobą działań, posiada określony czas realizacji i jest wyjątkowy. W ramach projektu realizowane są działania – mniejsze części projektu.
Projekt może być częścią większego programu. Program składa się z wielu różnych projektów powiązanych wspólnym celem nadrzędnym. Należy pamiętać, że projekt to nie to samo co wniosek aplikacyjny, który jest tylko formularzem gromadzącym informacje o projekcie.
fot. sxc.hu