Po dobrych doświadczeniach z prowadzeniem przetargów na zakup grupowy energii elektrycznej dla punktów poboru Urzędu m.st. Warszawy oraz korzystnej dla zamawiających sytuacji na rynku energii elektrycznej została pojęta decyzja o utworzeniu Warszawskiej Grupy Zakupowej (WGZ), w skład której wejdą wszystkie jednostki miasta. Do realizacji projektu zachęcają także dobre doświadczenia z Warszawską Grupę Ubezpieczeniową, która w imieniu jednostek miasta zamawia usługi ubezpieczeniowe oraz wyniki osiągnięte w obszarze zakupów energii przez Poznańską Grupę Zakupową oraz Grupę Zakupową organizowaną przez Górnośląski Związek Miast.
W dniu 30 lipca 2013 w wyniku rozstrzygnięcia przetargu publicznego została podpisana umowa z firmą Audytel SA na świadczenie usług doradczych związanych z zaopatrzeniem miasta w energię elektryczną dla WGZ do końca roku 2016 roku. Zakres działań firmy Audytel będzie obejmował nie tylko organizację zamówienia wspólnego na energię, ale także optymalizację kosztów dystrybucji energii oraz przygotowanie, wdrożenie i utrzymanie narzędzia do zarządzania informacją o sposobie kupowania, rozliczania i zużywania energii elektrycznej przez WGZ. W pierwszej kolejności doradca ma przygotować koncepcję organizacji grupy oraz określić jej wielkość i potencjał. Wstępne szacunki pokazują, że w skład WGZ wejdzie ponad 1500 jednostek miasta i kilka spółek a liczba punktów poboru energii przekroczy parę tysięcy. Będzie to prawdopodobnie największe tego typu przedsięwzięcie w Polsce.
Działania miasta st. Warszawy zmierzają w dobrym kierunku, bo jak pokazuje badanie przeprowadzonego w 2013 roku przez Związku Powiatów Polskich, samorządy które kupują przez grupy zakupowe, płacą średnio o 6,3% za energię i aż o 13,8% mniej za dystrybucję. Jest to wynikiem zarówno większej siły przetargowej grupy zakupowej jak i wymuszonego przez grupę uporządkowania ewidencji punktów i dopasowania taryf.
Źródło: Audytel SA