Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Obradował Zarząd Związku Powiatów Polskich

Obradował Zarząd Związku Powiatów Polskich fotolia.pl

28 sierpnia obradował Zarząd Związku Powiatów Polskich, a jednym z najważniejszych punktów tego posiedzenia miało być omówienie warunków funkcjonowania samorządów powiatowych w kontekście zapisów ustawy o finansach publicznych, a w szczególności regulacji dotyczących ograniczania deficytu jednostek samorządu terytorialnego. Niestety, zaproszony do udziału w tej dyskusji sekretarz stanu w ministerstwie finansów Janusz Cichoń, ostatecznie odwołał swoją obecność dzień wcześniej.

Szeroko rozumiane zagadnienia związane z finansami publicznymi dominowały na tym posiedzeniu. Wyrazem tego było m.in. przyjęcie apelu do parlamentarzystów o przyspieszenie prac nad projektem ustawy o zmianie ustawy o gospodarce komunalnej, ustawy o samorządzie województwa i o samorządzie powiatowym. Kiedy rzecz jest o sprawach finansowych, to nie może zabraknąć nowelizacji art. 243 ustawy o finansach publicznych. Stosowany w ustawie wskaźnik zadłużenia uniemożliwi kilkuset jednostkom samorządu terytorialnego przyjęcie budżetu na rok 2014, co skutkować będzie wstrzymaniem lub ograniczeniem wielu rozpoczętych już inwestycji oraz ograniczenie planowania ich realizacji w perspektywie unijnej 2014-2020. W związku z powyższym Zarząd postanowił przygotować i przesłać do Prezesa Rady Ministrów apel w sprawie zmian w ustawie o finansach publicznych.

W kolejnej przyjętej uchwale Zarząd Związku Powiatów Polskich zdecydowanie zaprotestował przeciwko nie uwzględnianiu zgłaszanych przez ZPP postulatów dotyczących rozwoju obszarów wiejskich oraz niemal całkowitemu pominięciu samorządu powiatowego wśród beneficjentów Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020. Przypomniano jednocześnie, że nasi przedstawiciele zwracali już uwagę na tę nieprawidłowość i zgłaszali konkretne wnioski dotyczące uzupełnienia treści PROW 2014-2020.

Zarząd omówił też zmianę przepisów dotyczących zmiany kategorii drogi zastąpionej nowo wybudowanym odcinkiem drogi, zapoznając się z jedną z propozycji zmian – projektem ustawy o zmianie ustawy o drogach publicznych (druk nr 1599). Po zapoznaniu się z zagrożeniami organizacyjnymi i przede wszystkim finansowymi, jakie niesie dla powiatów przygotowywana regulacja prawna, Zarząd zdecydował o przygotowaniu w trybie pilnym stosownego stanowiska i przekazania go parlamentarzystom i przede wszystkim resortowi.

Przyjęto także stanowisko w sprawie propozycji Komisji Kodyfikacyjnej Prawa Budowlanego w sprawie organizacji administracji architektoniczno-budowlanej. Związek stanowczo protestuje przeciwko działaniom pogarszającym warunki rozwoju wspólnot lokalnych. Tymczasem „działaniem takim byłoby proponowane wyłączenie organów nadzoru budowlanego, działających na szczeblu powiatowym z administracji zespolonej i utworzenie w ich miejsce okręgowych inspektoratów nadzoru budowlanego działających na terenie kliku powiatów" – możemy przeczytać w przyjętym przez Zarząd ZPP stanowisku.

Zarząd zapoznał się także z informacją o realizacji projektu Dobry Klimat dla Powiatów.

Niedz., 1 Wrz. 2013 0 Komentarzy Dodane przez: