Publikujemy interesujący wyrok KIO (nr 764/13 z dnia 18 kwietnia 2013 r.) dotyczący unieważnienia postępowania.
„Formuła art. 93 ust.1 ustawy pzp ma charakter nakazu po stronie zamawiającego. Zamawiający ma obowiązek unieważnić postępowanie w sytuacjach wskazanych w tym przepisie.
Zamawiający unieważnia prowadzone postępowanie tylko w sytuacji, gdy wystąpiła istotna zmiana okoliczności powodująca, że wykonanie zamówienia nie leży w interesie publicznym, czego nie można było wcześniej przewidzieć. Przy czym należy zwrócić uwagę, że zgodnie z ugruntowanym orzecznictwem sądów powszechnych „interesu publicznego" nie można utożsamiać z indywidualnym interesem zamawiającego, nawet jeżeli ma on charakter interesu ekonomicznego (wyrok Sądu Okręgowego w Nowym Sączu z dnia 22.09.2009r. Sygn. akt III CA 418/09).
Na podstawie okoliczności przedmiotowej sprawy, a ustalonych z pism procesowych to jest odwołania i odpowiedzi na odwołanie oraz na podstawie przedstawionych dowodów na rozprawie w tym oświadczeń zamawiającego, Izba bezsprzecznie ustaliła, że zawiązanie spółki pracowniczej w formie spółki z ograniczoną odpowiedzialnością nie wpłynie na zmianę interesu publicznego, którego celem jest powierzenie dotychczasowych funkcji zamawiającego, a objętego przedmiotowym zamówieniem (świadczenie usług prania, transportowych, gastronomicznych oraz utrzymania czystości dla E(...), podmiotowi zewnętrznemu.
Interes publiczny prowadzenia dalej postępowania o udzielenie zamówienia publicznego nie schodzi na plan dalszy z powodu pojawienia się w toku postępowania spółki pracowniczej, która ma w planie przejąć dotychczasową funkcję zamawiającego w zakresie objętym przedmiotowym zamówieniem publicznym."
Pełny tekst orzeczenia dostępny jest TUTAJ.
Źródło: Informator Urzędu Zamówień Publicznych nr 7/2013