Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Progi pomocy regionalnej dla przedsiębiorstw na lata 2014-2020

Progi pomocy regionalnej dla przedsiębiorstw na lata 2014-2020 fotolia.pl

Zgodnie z unijnymi wytycznymi w sprawie pomocy regionalnej na lata 2014-2020 poszczególne państwa członkowskie są zobowiązane notyfikować Komisji Europejskiej regiony kwalifikujące się do objęcia pomocą regionalną i określić maksymalną intensywność tej pomocy. Rząd polski przewiduje objęcie pomocą wszystkich regionów, jednakże z różną intensywnością.

Zgodnie z projektem rozporządzenia Rady Ministrów w sprawie mapy pomocy regionalnej na lata 2014-2020 maksymalna intensywność pomocy rozumiana jako stosunek wartości pomocy regionalnej wyrażonej w ekwiwalencie dotacji brutto, do kosztów kwalifikujących się do objęcia tą pomocą, ma wynosić co do zasady:

  • na obszarach należących do województw: lubelskiego, podkarpackiego, podlaskiego, warmińsko-mazurskiego – 50%;
  • na obszarach należących do województw: kujawsko-pomorskiego, lubuskiego, łódzkiego, małopolskiego, opolskiego, pomorskiego, świętokrzyskiego, zachodniopomorskiego – 35%;
  • na obszarach należących do województw: dolnośląskiego, wielkopolskiego, śląskiego – 25%.

Na obszarze województwa mazowieckiego maksymalna intensywność pomocy będzie zróżnicowana w zależności od podregionów. I tak – na obszarze podregionów: ciechanowsko-płockiego, ostrołęcko-siedleckiego, radomskiego i warszawskiego wschodniego wyniesie 35%, na obszarze podregionu warszawskiego zachodniego – 25%, na obszarze miasta stołecznego Warszawy – 15% w okresie od 1 lipca 2014 roku do 31 grudnia 2017 roku oraz 10% w okresie od dnia 1 stycznia 2018 roku do 31 grudnia 2020 roku.

Maksymalna intensywność pomocy regionalnej udzielanej małym przedsiębiorcom podwyższa się o 20 punktów procentowych brutto, zaś średnim przedsiębiorcom – o 10 punktów procentowych brutto. Nie będzie to jednak dotyczyło nowych inwestycji o kosztach kwalifikowanych przekraczających 50 mln euro.

Projekt rozporządzenia określa również sektory wyłączone z możliwości uzyskania pomocy regionalnej.

Czw., 22 Sp. 2013 0 Komentarzy Dodane przez: Grzegorz P. Kubalski