Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Dotacja przedszkolna także dla 2,5-latków

Dotacja przedszkolna także dla 2,5-latków fotolia.pl

Za Serwisem Samorządowym PAP publikujemy wyjaśnienie ministerstwa edukacji narodowej dotyczące dotacji przedszkolnej. Gmina jest zobowiązana do przekazywania dotacji na wszystkie dzieci korzystające z punktu przedszkolnego, w tym na te, które ukończyły 2,5 roku – odpowiada MEN.

W związku z różnymi interpretacjami regionalnych izb obrachunkowych uprzejmie proszę o stanowisko MEN w sprawie udzielania przez gminę dotacji na dziecko 2,5-letnie uczęszczające do niepublicznych innych form wychowania przedszkolnego.

Dotację taką gminy przekazują na dzieci w wieku 3-5 lat. Czy powinny również na dziecko 2,5-letnie?
Poniżej wyjaśnienie MEN:

Prawo do korzystania z wychowania przedszkolnego od 1 września mają wszystkie dzieci, które kończą 3 lata w danym roku kalendarzowym (art. 14 ust. 1 ustawy z 7 września 1991 r. o systemie oświaty oraz art. 90 ust. 2d ustawy).

Z tą interpretacją nie koliduje regulacja zawarta w art. 14 ust. 1b ustawy, przewidująca możliwość przyjęcia do przedszkola w szczególnie uzasadnionych przypadkach dziecka, które ukończyło 2,5 roku. Chodzi o dzieci, które do 1 września ukończą 2,5 roku, ale nie ukończą 3 lat w danym roku kalendarzowym.
Niezastosowanie powyższej wykładni w przypadku innych form wychowania przedszkolnego (i ograniczenie jej jedynie do przedszkoli), byłby nierównym traktowaniem dzieci, w zależności od miejsca realizacji przez nie wychowania przedszkolnego.

Należy podkreślić, że zarówno przedszkola, oddziały przedszkolne w szkołach podstawowych, jak i inne formy wychowania przedszkolnego są równorzędnymi miejscami realizacji przez dziecko wychowania przedszkolnego.

Odnosząc się do dotowania niepublicznego punktu przedszkolnego - w ocenie MEN gmina jest zobowiązana do przekazywania dotacji prowadzącemu je organowi na wszystkie dzieci korzystające z edukacji przedszkolnej w punkcie przedszkolnym, tj. dzieci w wieku 3-6 lat oraz dzieci, które ukończyły 2,5 roku - zgodnie z art. 90 ust. 2d ustawy o systemie oświaty.

Mając na uwadze powyższy stan prawny oraz pojawiające się wątpliwości w zakresie jego interpretacji (przykładem różne stanowiska RIO), w ustawie z 13 czerwca 2013 r. o zmianie ustawy o systemie oświaty oraz niektórych innych ustaw dookreślono w art. 1 pkt 4 lit. b (tj. w art. 14 ust. 1b uso), że w szczególnie uzasadnionych przypadkach wychowaniem przedszkolnym może być objęte dziecko, które ukończyło 2,5 roku. Ten sposób zapisu nie będzie budził żadnych wątpliwości, a w konsekwencji również prawa do przyznawania dotacji na dzieci w tym wieku.

Jednocześnie przypominamy, że Ministerstwo Edukacji Narodowej nie sprawuje nadzoru nad działalnością m.in. jednostek samorządu terytorialnego prowadzących i dotujących szkoły, przedszkola i placówki oświatowe. Zgodnie z Konstytucją RP oraz przepisami ustaw samorządowych, jednostki samorządu terytorialnego działają samodzielnie i na podstawie własnego budżetu.

Nadzór nad działalnością jednostek samorządu terytorialnego z punktu widzenia legalności sprawuje właściwy wojewoda, a w zakresie gospodarki finansowej - regionalne izby obrachunkowe.

W zakresie działalności nadzorczej, właściwość rzeczowa regionalnych izb obrachunkowych obejmuje uchwały i zarządzenia podejmowane przez organy jednostek samorządu terytorialnego m.in. w sprawach dotyczących zasad i zakresu przyznawanych dotacji z budżetu jednostki samorządu terytorialnego.

źródło: samorzad.pap.pl

Pt., 2 Sp. 2013 0 Komentarzy Dodane przez: Tadeusz Narkun