Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Porozumienie w ramach Zintegrowanych Inwestycji Terytorialnych Wrocławskiego Obszaru Funkcjonalnego

Porozumienie w ramach Zintegrowanych Inwestycji Terytorialnych Wrocławskiego Obszaru Funkcjonalnego fotolia.pl

Czternaście gmin i miast Dolnego Śląska podpisało 9 lipca br. porozumienie w ramach Zintegrowanych Inwestycji Terytorialnych Wrocławskiego Obszaru Funkcjonalnego.

Dzięki temu działaniu pomiędzy gminami i miastami Dolnego Śląska będzie do podziału aż 1 miliard zł przeznaczony na nowe inwestycje.

W Sali Sesyjnej Rady Miejskiej Wrocławia Porozumienie podpisali przedstawiciele: Miasta Wrocław, Miasta i Gminy Jelcz-Laskowice, Miasta i Gminy Kąty Wrocławskie, Miasta i Gminy Siechnice, Miasta i Gminy Trzebnica, Miasta i Gminy Sobótka, Miasta Oleśnica, Gminy Czernica, Gminy Kobierzyce, Gminy Miękinia, Gminy Oleśnica, Gminy Wisznia Mała, Gmina Długołęka i Gminy Żórawina.

Po podpisaniu tego dokumentu, w gabinecie Prezydenta Wrocławia Rafała Dutkiewicza odbyła się Konferencja Prasowa, na której wyjaśniono zasady i cele funkcjonowania Zintegrowanych Inwestycji Terytorialnych. Są one nowym narzędziem wprowadzonym przez Komisję Europejską na okres programowania 2012-2020.

Powstanie ZIT-ów, a zatem i Wrocławskiego Obszaru Funkcjonowania ma sprzyjać rozwojowi współpracy, realizacji zintegrowanej strategii rozwoju danego terytorium i przyczynić się do poprawy wykorzystania środków strukturalnych na danych obszarze.

ZIT w pierwszym rzędzie zostanie wykorzystany dla wsparcia obszarów funkcjonalnych miast wojewódzkich. Podejście takie realizuje jeden z celów nowej polityki regionalnej do roku 2020, określonej w Krajowej Strategii Rozwoju Regionalnego 2010-2020, tj. Wzmacnianie funkcji metropolitalnych ośrodków wojewódzkich oraz integracja ich obszarów funkcjonalnych. Zgodnie z zapisami Założeń UP na realizację ZIT na obszarach funkcjonalnych miast wojewódzkich wyodrębnione zostaną dodatkowe środki z tzw. rezerwy programowej, które przekazane zostaną do Regionalny Programów Operacyjnych spełniających właściwe warunki.

Należy podkreślić, że ZIT mogą być również realizowane w miastach o charakterze regionalnym i subregionalnym (i ich obszarach funkcjonalnych). Środki na realizację ZIT w tych ośrodkach pochodzić będą z podstawowej alokacji poszczególnych RPO a decyzja o realizacji ZIT w tych miastach będzie zależna od woli poszczególnych samorządów województw.

Źródło: informatorgminny.com oraz kuriertrzebnicki.pl

Czw., 25 Lp. 2013 0 Komentarzy Dodane przez: Rafał Rudka