10 czerwca br. w Senacie odbyło się rozstrzygnięcie ogólnopolskiego konkursu na najlepszą wiejską stronę internetową „Sołectwa@ w sieci'' zorganizowanego przez Krajowe Stowarzyszenie Sołtysów. Pierwsze miejsce zajęła strona: www.chwaszczyno.pl z województwa pomorskiego. Natomiast nagrodę publiczności otrzymała strona www.raclawice.net z województwa opolskiego. Inicjatywa ta ma na celu zwalczanie wykluczenia cyfrowego na wsi poprzez promocję dobrych praktyk.
Drugie miejsce przypadło stronie: www.wojcieszyce.info z województwa lubuskiego, a trzecie - www.mikolajewice.bnx.pl z województwa wielkopolskiego.
- Przed jury konkursowym postawiono bardzo trudne zadanie. Spośród 16 finalistów wojewódzkich należało wybrać 3 zwycięzców konkursu. W tym celu w siedzibie Ministerstwa Administracji i Cyfryzacji odbyło się posiedzenie Jury w składzie: Ireneusz Niewiarowski – Krajowe Stowarzyszenie Sołtysów – przewodniczący jury, Agnieszka Żeglińska – Europejski Fundusz Rozwoju Wsi Polskiej, Klara Malecka – Fundacja Wspierania Wsi, Tomasz Napiórkowski – Ministerstwo Administracji i Cyfryzacji, Jerzy Szyfter – Gazeta Sołecka, Patryk Węgierkiewicz – Krajowe Stowarzyszenie Sołtysów – sekretarz jury. W naszym gronie znalazły się osoby o różnych doświadczeniach związanych społeczeństwa informacyjnego na polskiej wsi. Byli to zarówno przedstawiciele organizacji pozarządowych zajmujących się obszarami wiejskimi w znacznie szerszym aspekcie niż tylko Internet, reprezentant instytucji rządowej która jest odpowiedzialna za wytyczanie kierunku cyfryzacji Polski jak i osoby, które profesjonalnie się zajmują wykonywaniem stron internetowych. Skład ten nie był przypadkowy. Te zupełnie odmienne perspektywy pozwolimy prowadzić dyskusję na temat każdej ze stron. Podczas długiego posiedzenia jury omawiano takie zagadnienia jak: łatwy dostępu do konkretnych informacji, estetyka strony, aktualność treści, orientacja na interakcję z użytkownikami poprzez możliwość dodawania komentarzy lub fora i coraz ważniejszy problem przystosowania do potrzeb osób niepełnosprawnych – powiedział Ireneusz Niewiarowski, prezes KSS, inicjator konkursu.
Celem konkursu jest przeciwstawienie się wykluczeniu cyfrowemu, które grozi szczególnie na obszarach wiejskich. Niestety sam dostęp do Internetu jest rozwiązaniem niewystarczającym, jeżeli nie pójdzie za tym zintegrowany program edukacyjny. Dlatego obok zintensyfikowanych działań zmierzających do rozwoju infrastruktury telekomunikacyjnej potrzebne są inicjatywy poszerzające wiedzę społeczności wiejskiej w zakresie korzystania z komputera i Internetu. Takim właśnie działaniem jest konkurs „SOŁECTW@ w sieci" .
Partnerzy
Inicjatywa ta odbywa się pod honorowym patronatem Ministra Administracji i Cyfryzacji Michała Boniego. Partnerami akcji są także Europejski Fundusz Rozwoju Wsi Polskiej oraz Związek Województw RP.
Bardzo ważnymi partnerami konkursu „SOŁECTW@ w sieci" są także Urzędy Marszałkowskie, bez których realizacja projektu nie byłaby możliwa. Wpierały one organizatorów promując konkurs oraz jego ideę w swoich regionach oraz poprzez jego dofinansowanie dzięki czemu mógł on być zorganizowany na skalę ogólnopolską. Wśród regionów, których Urzędy Marszałkowskie wspierały konkurs są województwa: Dolnośląskie, Kujawsko-Pomorskie, Lubelskie, Lubuskie, Łódzkie, Małopolskie, Mazowieckie, Opolskie, Pomorskie, Warmińsko-Mazurskie, Wielkopolskie, Zachodniopomorskie.
Przebieg konkursu
Zgłoszenia były przyjmowane przez cały marzec tego roku. Konkurs był podzielony na 2 etapy. I – wojewódzki organizowany przy współpracy większości Urzędów Marszałkowskich w Polsce miał za zadanie wyłonić najlepszą stronę z regionu, która następnie przeszła do etapu II czyli. finału. W ramach selekcji komisja konkursowa oceniała strony pod kątem ich funkcjonalności, popularności oraz interaktywności z mieszkańcami polskiej wsi. Do konkursu zgłoszono ponad 230 stron internetowych ze wszystkich województw. Wszystkie one są zaprezentowane na stronie internetowej konkursu www.konkurs.kss.org.pl. Poziom witryn był bardzo zróżnicowany. Wśród nich znalazły się zarówno bardzo proste strony zawierające podstawowe informacje, przez malownicze strony wykonane w pełnej technologii Flash, aż do bardzo rozbudowanych serwisów posiadających namiastki portali internetowych. Po kilku tygodniach oceny komisja konkursowa wybrała jednak finalistów z każdego województwa:
- Dolnośląskie www.bratoszow.eu
- Kujawsko-Pomorskie www.solectwoostaszewo.republika.pl
- Łódzkie www.osjakowianie.pl
- Lubelskie www.sasiadka.info
- Lubuskie www.wojcieszyce.info
- Mazowieckie www.bartodzieje.pl
- Małopolskie www.nowa-wies-kety.pl
- Opolskie www.raclawice.net
- Podlaskie www.zabiele.pl
- Podkarpackie www.lysagora.info
- Pomorskie www.chwaszczyno.pl
- Śląskie www.palowice.net
- Świętokrzyskie www.chroberz.info
- Warmińsko-mazurskie www.lyna.beepworld.pl
- Wielkopolskie www.mikolajewice.bnx.pl
- Zachodniopomorskie www.dargobadz.tnb.pl
Spośród finalistów należało wybrać następnie 3 zwycięzców konkursu „SOŁECTW@ w sieci".
Nagrody
Wszystkie nagrody w konkursie zostały przez organizatorów dobrane w taki sposób, aby pomogły one zgłaszającym strony internetowe w prowadzeniu swoich wiejskich witryn. Nagrodami dla finalistów będą aparaty cyfrowe w zestawie z pojemną kartą pamięci oraz statywem, co pomoże w dokumentacji wydarzeń ze swojej wsi. Urządzenia te pozwolą także rejestrować dobrej jakości filmy, które będą mogły być zamieszczane np. na oficjalnym kanale YouTUBE wsi.
Nagrodą za I miejsce w finale będzie laptop, za miejsce II komputer stacjonarny, a za III tablet. Wszystkie te urządzenia będą wręczone laureatom wraz z rocznym dostępem do Internetu, aby mogli oni jeszcze sprawniej działań na rzecz swoich wiejskich społeczności lokalnych.
Zarówno nagroda publiczności jak i specjalnie zaprojektowana na rzecz konkursu statuetka dla zwycięzcy została ufundowana przez Ministerstwo Administracji i Cyfryzacji.
Plebiscyt na Nagrodę Publiczności
W trakcie oceny zgłoszonych stron przez komisję i ogłoszono również plebiscyt na nagrodę publiczności. Oddano ponad 11 000 głosów! Najwięcej z nich – blisko 900 – otrzymała strona www.raclawice.net, finalista z województwa Opolskiego. Strona ta dość szybko stała się liderem w głosowaniu i utrzymała prowadzenie do końca. Co ciekawe ok. 10% głosów na tę stronę pochodziło z innych województw.
Administrator tej strony oprócz aparatu cyfrowego, który otrzyma jako finalista zabierze ze sobą specjalną Nagrodę Publiczności – hot spot.
Trwałe korzyści
Oprócz pokazywania dobrych praktyk oraz aktywnego zaangażowania wiejskich społeczności lokalnych w promowanie swoich stron internetowych konkurs ma za zadanie zrealizowanie dwóch dodatkowych celów, które przyczynią się do rozwoju społeczeństwa informatycznego na obszarach wiejskich. Pierwszym z nich będzie zapoczątkowanie tworzenia ogólnopolskiej bazy wiejskich stron internetowych.
Ponadto zgłoszone do konkursu strony zostaną poddane analizie, na podstawie której powstanie raport przedstawiający aktywność społeczności wiejskich w Internecie oraz model idealnej wiejskiej strony internetowej, który ukaże się na początku lipca 2013 r.
Więcej informacji o konkursie znajduje się na stronie www.konkurs.kss.org.pl
Źródło: niewiarowski.pl