W dniach 9 i 10 czerwca odbyła się w Krakowie Gala Pro Publico Bono, w ramach VI Dni Dziedzictwa Jana Pawła II. Z okazji 200 rocznicy urodzin Hipolita Cegielskiego, największego z mistrzów polskiej pracy organicznej szczególna zwaga poświęcona jest dziedzictwu pracy organicznej i jej tradycjom we współczesnej Polsce. Dlatego Nagrodę Pro Publico Bono – honorowy tytuł „Instytucja Pro Publico Bono” otrzymało Towarzystwo im. Hipolita Cegielskiego z Poznania.
Towarzystwo im. Hipolita Cegielskiego działa w Poznaniu od 2000 r., jako organizacja społeczna, która skupia przedsiębiorców, przedstawicieli środowisk kultury; nauki, sztuki oraz mediów. Ruch Pro Publico Bono pragnie również uczcić pamięć tego wielkiego Polaka, najznakomitszego spośród wielkopolskich organiczników. To również uhonorowanie tych, którzy na co dzień nie tylko pielęgnują pamięć i tradycje Hipolita Cegielskiego, ale przez wzgląd na dziedzictwo, które rozumiemy jako zobowiązanie, szukają współczesnych wzorców tej godnej naśladowania postawy. Praca organiczna – twórcze działanie i wspólne „budowanie wolności” czynią z Towarzystwa im. Hipolita Cegielskiego godnego kontynuatora i odnowiciela tradycji wielkopolskiej samorządności i przedsiębiorczości.
Ośrodek Wypoczynkowo-Rehabilitacyjny w Myczkowcach, prowadzony przez Caritas Archidiecezji Rzeszowskiej, otrzymał Nagrodę Pro Publico Bono "Samorządność dla solidarności" im. Mirosława Dzielskiegp. Ogłoszenie werdyktu Kapituły odbyło się 10 czerwca 2013 roku w Collegium Maius UJ w Krakowie.
Ośrodek Wypoczynkowo-Rehabilitacyjny w Myczkowcach (woj. podkarpackie) funkcjonuje od 19 lat. - Jest ogólnie dostępny, ale w sposób szczególny służy ubogim, zwłaszcza dzieciom i młodzieży. Jest on przykładem budowania więzi między ludźmi. Można bez przesady powiedzieć, że jest to perła w diademie szlachetnych działań prowadzonych przez rzeszowską Caritas. Ta placówka Kościoła katolickiego otwarta jest też na osoby innych wyznań - mówił podczas uzasadnienia werdyktu jury były sędzia Trybunału Konstytucyjnego Jerzy Stępień.
Kapituła Nagrody przyznała także cztery wyróżnienia w konkursie na Nagrodę Pro Publico Bono "Samorządność dla solidarności" im. Mirosława Dzielskiego: Fundacji Gębiczyn (Gębiczyn niedaleko Czarnkowa, woj. wielkopolskie) za prowadzenie Centrum Praktyk Kulturalnych i Integracji Społecznej - Partnerstwo i pasja; Chrześcijańskiemu Stowarzyszeniu Osób Niepełnosprawnych Ich Rodzin i Przyjaciół "Ognisko" w Krakowie - za całokształt działalności; Rodzinie Blicharskich ( w partnerstwie z Fundacją Centrum Dokumentacji Czynu Niepodległościowego i Biblioteką Jagiellońską)- za stworzenie Archiwum Tarnopolskiego; Fundacji Orszak Trzech Króli z Warszawy za organizację Orszaku Trzech Króli.
Nagroda Pro Publico Bono przyznawana jest od 1999 r. Inicjatorem zorganizowania konkursu dla uczczenia 10. rocznicy odzyskania wolności był ówczesny premier Jerzy Buzek. Od tamtego czasu konkurs, którego celem jest promowanie aktywności obywatelskiej, co roku przeprowadza Fundacja Pro Publico Bono.
Od 2011 r. tematem przewodnim Nagrody Pro Publico Bono jest "Samorządność dla solidarności".
źródło: propublicobono.pl