Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

III Walne Zebranie GOM: jedność kluczem dla rozwoju metropolii do 2020 r.

III Walne Zebranie GOM: jedność kluczem dla rozwoju metropolii do 2020 r. fotolia.pl

Jedność metropolii jest kluczem do pełnego wykorzystania szans budżetu Unii Europejskiej na lata 2014-20 – takie jest przesłanie III Walnego Zebrania Członków Gdańskiego Obszaru metropolitalnego z udziałem wiceministra rozwoju regionalnego Pawła Orłowskiego oraz prezydenta Gdyni Wojciecha Szczurka.

W środę 29 maja prezydenci i burmistrzowie metropolii podsumowali dotychczasowe projekty realizowane przez Gdański Obszar Metropolitalny oraz uchwalili program działania Stowarzyszenia do końca 2013 roku.

Przewijającym się podczas spotkania tematem była zbliżająca się perspektywa finansowa Unii Europejskiej na lata 2014-2020. Wszystkim samorządom zależy aby jak najlepiej wykorzystać ogromne środki, które Polska otrzyma w ramach nowego unijnego budżetu. To bowiem samorządy w największy sposób przyczyniają się do inwestowania w infrastrukturę oraz podnoszenie jakości życia mieszkańców.

Mimo, że do przełomu w relacjach między GOM a Gdynią nie doszło, to podczas spotkania padło szereg deklaracji, które stanowią dobrą prognozę na przyszłość. Najważniejszą z nich jest deklaracja wspólnego przygotowania wniosku aplikacyjnego do konkursu dla obszarów metropolitalnych, który Ministerstwo Rozwoju Regionalnego ma ogłosić już w czerwcu.

Podczas Walnego Zebrania ustalono również plan działań do końca 2013 roku, w tym:

  • opracowanie koncepcji przestrzennego zagospodarowania obszaru metropolitalnego;
  • przeprowadzenie badań porównawczych jakości i efektywności usług publicznych świadczonych przez gminy GOM (w ramach projektu, na który Stowarzyszenie otrzymało 1,5 mln zł dofinansowania);
  • uruchomienie działań Ośrodka Wsparcia Ekonomii Społecznej, którego siedziba główna będzie się mieścić w Gdańskim Parku Naukowo Technologicznym. Zapowiedziane zostały m.in. spotkania informacyjne nt. funkcjonowania Ośrodka: 4 czerwca w Nowym Dworze Gdańskim, 5 czerwca w Starogardzie Gdańskim, 6 czerwca w Sopocie, 7 czerwca w Wejherowie;
  • wspólne zamówienia energii i innych strategicznych dostaw na 2014 rok;
  • organizację Europejskiego Forum Kulturalnego (16-19 października) nt. współpracy kulturalnej w ramach obszarów metropolitalnych, w którym udział weźmie kilkadziesiąt europejskich miast zrzeszonych w stowarzyszeniu Eurocities;
  • organizację I Metropolitalnego Forum Edukacyjnego w Gdańsku;
  • opracowanie wspólnego stanowiska GOM w ramach konsultacji społecznych projektów regionalnych programów strategicznych (tzw. RPS-ów) województwa pomorskiego.

Członkowie Stowarzyszenia udzielili też absolutorium za działania dziewięcioosobowego Zarządu GOM za rok 2012.

Gdański Obszar Metropolitalny zrzesza obecnie 43 samorządy - zamieszkałe łącznie przez 1,28 mln mieszkańców. Jest tym samym jednym z najważniejszych ośrodków metropolitalnych w Polsce i nad Bałtykiem. GOM funkcjonuje w formule stowarzyszenia, które gwarantuje jawność i transparentność działań oraz jest najbardziej demokratyczną strukturą współpracy. Nawet najmniejszy samorząd pod względem liczby mieszkańców ma prawo i miejsce do wypowiedzi, postulatów i głosu takie samo jak duże miasta. GOM jest równocześnie pierwszym regularnie funkcjonującym forum współdziałania, które coraz sprawniej koordynuje działania ponadlokalne i występuje o zewnętrzne środki finansowania dla całego obszaru metropolitalnego.

Źródło: http://www.metropoliagdansk.pl

Pt., 31 Mj. 2013 0 Komentarzy Dodane przez: