Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Dobra praktyka: Szansa dla niepełnosprawnych studentów

Dobra praktyka: Szansa dla niepełnosprawnych studentów fotolia.pl

Multimedialne Centrum e-Edukacji i Wspierania Kształcenia Osób Niepełnosprawnych to kolejne przedsięwzięcie Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu, które wychodzi na przeciw niepełnosprawnym żakom. W piątek (18 lutego) odbyło się uroczyste otwarcie obiektu dofinansowanego z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Kujawsko-Pomorskiego.

- Szybki rozwój światowej myśli naukowej i technicznej zmuszają społeczeństwa do działań przystosowawczych. Sprostać temu mogą tylko te z nich, które posiadają potencjał w postaci dobrze wykształconych, kreatywnych specjalistów – mówi marszałek Piotr Całbecki – Dlatego samorząd województwa stale wspiera instytucje i dobre inicjatywy edukacyjne, dając młodym ludziom szansę na osobisty rozwój i samorealizację.

Powstanie Multimedialnego Centrum e-Edukacji i Wspierania Kształcenia Osób Niepełnosprawnych pozwoli na zwiększenie dostępności do zasobów edukacyjnych UMK. Dzięki temu uczelnia będzie mogła rozwijać kształcenie na odległość. Projekt zakłada przygotowanie materiałów e-learningowych zamieszczonych na stronach portalu edukacyjnego. Z tych publikacji będą mogli korzystać niepełnosprawni studenci, a także nauczyciele z regionu.

Gmach Multimedialnego Centrum, wzniesiony dzięki wsparciu Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych, znajduje się w miasteczku uniwersyteckim na Bielanach, przy siedzibie Uniwersyteckiego Centrum Nowoczesnych Technologii Nauczania. Dotacja z RPO WK-P została przeznaczona na wyposażenie go w specjalistyczny sprzęt i oprogramowanie pozwalające na prowadzenie na wysokim poziomie zajęć dydaktycznych. Zakupiona została również tablica interaktywna, która umożliwi pisanie na odległość. Poruszający się na wózkach inwalidzkich studenci będą mieli do dyspozycji specjalne tablety z elektronicznymi długopisami, dzięki którym ich zapiski będą pojawiać się na tablicy. Niewidomi żacy będą korzystać z braille'owskich przystawek do komputera i urządzeń do czytania książek. Powstanie także portal edukacyjny, studio nagrań i pracownia multimedialna, która umożliwi przygotowywanie profesjonalnych materiałów dydaktycznych.

Całkowita wartość przedsięwzięcia wynosi ponad 1,8 miliona złotych, z czego 1,37 miliona złotych pochodzi z RPO WK-P. Uczelnia uzyskała to dofinansowanie w drodze konkursu ogłoszonego przez samorząd województwa.

Źródło: Biuro Komunikacji i Informacji Funduszy Unijnych UM Woj. Kujawsko-Pomorskiego

Pon., 21 Lt. 2011 0 Komentarzy Dodane przez: Rafał Rudka