9 maja 2013 r. w Centrum Kultury Zamek w Poznaniu, odbył się II Zjazd Samorządów Metropolii Poznań. Podczas Zjazdu zostały przedstawione dotychczasowe dokonania realizowane w ramach poznańskiej inicjatywy metropolitalnej, której Stowarzyszenie Metropolia Poznań jest głównym, choć nie jedynym animatorem. Jednym z omawianych tematów był master plan dla Poznańskiej Kolei Metropolitalnej.
Projekt ten jest realizacją zapisanego w „Strategii Rozwoju Aglomeracji Poznańskiej. Metropolia Poznań 2020" celu strategicznego 2.2.Kolej metropolitalna.
Centrum Badań Metropolitalnych, na zlecenie Stowarzyszenia Metropolia Poznań, opracowało „Diagnozę społecznego zapotrzebowania na usługi transportowe Poznańskiej Kolei Metropolitalnej".
Wynika z niego, że tylko w ciągu 3 godzin porannego szczytu, codziennie wjeżdża do Poznania ponad 40 tys. samochodów (ok. 55 tys. osób), a liczba osób dojeżdżających codziennie do miasta samochodem jest ponad 6-krotnie wyższa niż osób korzystających z kolei.
Działając w imieniu Partnerów Stowarzyszenie przygotowało i złożyło w Ministerstwie Rozwoju Regionalnego projekt pt. „Master plan dla Poznańskiej Kolei Metropolitalnej". Projekt ten stara się o środki z Mechanizmu Finansowego Europejskiego Obszaru Gospodarczego (MF EOG).
W ramach projektu zostaną przygotowane:
- koncepcja zintegrowanego transportu publicznego w oparciu o linie Poznańskiego Węzła Kolejowego, z wydzieleniem kolejowego ruchu metropolitalnego
- koncepcja budowy funkcjonalnych węzłów przesiadkowych w kierunku zwiększenia ich dostępności oraz oferowania usług komplementarnych do komunikacji publicznej
- projekty miejscowych planów zagospodarowania przestrzennego wraz z koncepcjami modernizacji układów drogowych na wskazanych przez gminy obszarach wokół stacji i przystanków PKM z zadaniem utworzenia zintegrowanych węzłów przesiadkowych z parkingami oraz funkcją usługowo-handlową
- inwentaryzacje istniejących obiektów stacyjnych oraz, (w uzgodnieniu z gminami) koncepcje ich rewitalizacji, ze zmianą sposobu użytkowania, w kierunku świadczenia usług publicznych komplementarnych do komunikacji.
Wartość projektu to 1.907.609 zł.
Źródło: Stowarzyszenie Metropolia Poznań