Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Projekt zmiany w kodeksie pracy już w Sejmie

Projekt zmiany w kodeksie pracy już w Sejmie fotolia.pl

Rada Ministrów skierowała do Sejmu projekt ustawy o zmianie ustawy Kodeks pracy oraz niektórych innych ustaw, przedłożony przez ministra pracy i polityki społecznej. Projekt w praktyce oznacza wydłużenie dodatkowego urlopu macierzyńskiego i możliwość skorzystania z nowego półrocznego urlopu rodzicielskiego. Przewidziano także możliwość podzielenia jednego i drugiego urlopu między matkę i ojca. Założono możliwość łączenia pracy na część etatu (nie więcej niż pół) z korzystaniem z tych urlopów. Płatny roczny urlop będzie dostępny dla wszystkich rodziców dzieci urodzonych w 2013 r.

Nowe przepisy umożliwią elastyczne korzystanie z urlopów przez rodziców dziecka. Matka i ojciec, po uwzględnieniu sytuacji rodzinnej i zawodowej, będą mogli zdecydować, które z nich zaopiekuje się dzieckiem i przez jaki czas. Zdaniem projektodawców będą też sprzyjać częstszemu wykorzystywaniu urlopów przez ojca, co przyczyni się do postrzegania matki i ojca jako równorzędnych, wartościowych pracowników. W efekcie nowe regulacje powinny poprawić sytuację kobiet na rynku pracy i zmienić nastawienie pracodawców do matek często postrzeganych jako pracownicy, których zatrudnienie jest obarczone ryzykiem przerwy w pracy w związku z urodzeniem i wychowaniem dziecka. Nowe przepisy zapewnią rodzicom nie tylko niezbędną opiekę nad niemowlakiem, ale także łączenie jej z pracą.

Zmiany dotyczą także wysokości wynagrodzeń wypłacanych rodzicom w przypadku korzystania z urlopów i sposobu wnioskowania o nie. Rodzic, który zdecyduje się na półroczny pobyt z dzieckiem otrzyma 100 proc. pensji. Będzie mógł go jednak przedłużyć o kolejne pół roku, i wtedy jego pensja wyniesie 60 proc. Z kolei rodzic, który chciałby od razu skorzystać z rocznego urlopu (pół roku macierzyńskiego i pół roku rodzicielskiego) będzie otrzymywał 80 proc. wynagrodzenia. W związku z możliwością elastycznego korzystania z tych urlopów przewidziano dwie ścieżki wnioskowania o nie. W pierwszym przypadku, gdy rodzic będzie występował u pracodawcy o każdy urlop osobno, to będzie musiał za każdym razem składać odrębny wniosek: o urlop macierzyński, o dodatkowy urlop macierzyński i urlop rodzicielski. Drugi przypadek to sytuacja, kiedy rodzic od razu zdecyduje się na roczny urlop – wtedy będzie musiał złożyć jeden wniosek. Założono także, że ze wszystkich urlopów związanych z pełnieniem funkcji rodzicielskich – na zasadach przewidzianych dla pracowników – będą mogli korzystać funkcjonariusze służb mundurowych i żołnierze zawodowi. Przewiduje się także możliwość łączenia pracy maksymalnie na pół etatu z możliwością korzystania z dodatkowego urlopu macierzyńskiego i urlopu rodzicielskiego. Wtedy pracownik otrzyma połowę zasiłku macierzyńskiego. Jednak pracodawca nie będzie musiał się zgodzić na łączenie zatrudnienia i urlopu, bo nie na każdym stanowisku możliwa jest praca w niepełnym wymiarze. Jednak w takiej sytuacji musiałaby poinformować pracownika o przyczynach odmowy.

Źródło: www.mpips.gov.pl

Niedz., 5 Mj. 2013 0 Komentarzy Dodane przez: Bernadeta Skóbel