Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

PPP. Jak skonstruować dokumentację postępowania?

PPP. Jak skonstruować dokumentację postępowania? fotolia.pl

Jak skonstruować dokumentację postępowania, by przewidywała ona możliwość dokonania zmian w zawartej na jej podstawie umowie, na jakie zmiany można pozwolić, jak je określić? Na przedmiotowe pytanie - zadane w ramach akcji „Partnerstwo Publiczno-Prywatne – doradcy podpowiadają" - odpowiedziała Dominika Nowosińska – doradca techniczny z Mott MacDonald. Odpowiedź tą cytujemy poniżej w całości.

Ekspert odpowiada: "Praktyka w Polsce i za granicami pokazuje, że przy konstruowaniu projektów długoterminowych należy pamiętać o tym, iż:

  • cena zaproponowana przez partnera jest pochodną ryzyk przez niego podejmowanych,
  • za każdą zmianę w zakresie przedsięwzięcia podmiot publiczny będzie musiał zapłacić.

Oznacza, to, że największe prawdopodobieństwo sukcesu finansowo-ekonomicznego mają proste projekty, dla których da się jasno i precyzyjnie zdefiniować cele już w początkowych fazach przedsięwzięcia. Innymi słowowy, im większa możliwość zmian wpisana jest w dokumentację, tym droższy staje się projekt, jako że każda zmiana wiąże się ze zmianą profilu podziału ryzyka.

Długoterminowe umowy powinny zawierać możliwości dostosowania umowy do zmieniających się okoliczności, zwłaszcza jeśli okres współpracy stron obejmuje kilkanaście lat (np. 25). Ze względu na ograniczenia prawne (np. związane z wyborem partnera prywatnego w trybie ustawy prawo zamówień publicznych), należy pamiętać, żeby strony już w dokumentacji przetargowej (np. w umowie PPP) określiły przypadki istotnych zmian oraz określiły warunki ich wprowadzenia."

Źródło: ppportal.pl

Niedz., 28 Kw. 2013 0 Komentarzy Dodane przez: Rafał Rudka