Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Właściwy dialog warunkiem wspólnego sukcesu

Właściwy dialog warunkiem wspólnego sukcesu fotolia.pl

Właściwy dialog jest warunkiem wspólnego sukcesu, warto współpracować i wspólnie dyskutować nawet o kontrowersyjnych problemach – podkreślił prof. Jerzy Regulski, Doradca Prezydenta RP podczas Forum Debaty Publicznej.

W ubiegłym tygodniu w Pałacu Prezydenckim zostało zorganizowane spotkanie pt. „Dialog na rzecz lokalnego rozwoju" w ramach FDP „Samorząd Terytorialny dla Polski". Dyskusję prowadził Sekretarz Stanu w Kancelarii Prezydenta Olgierd Dziekoński. W spotkaniu, oprócz przedstawicieli władz samorządowych oraz organizacji pozarządowych uczestniczyli też przedstawiciele środowisk gospodarczych. Nie zabrakło także przedstawiciela Związku Powiatów Polskich.

Minister Dziekoński zwracał uwagę, że samorząd terytorialny w znaczącym stopniu może i w praktyce wpływa na możliwości generowania rozwoju gospodarczego.

- Hasło, że dialog społeczny jest potrzebny i jest warunkiem efektywnego zarządzania, jest oczywiste – przekonywał prof. Jerzy Regulski, Doradca Prezydenta RP.

Zaznaczył, że istotą dialogu jest wymiana informacji i poglądów, poszukiwanie tego, co łączy ludzi w realizacji wspólnych zadań wspólnymi siłami dla realizacji wspólnych celów, a więc poszukiwanie tego, co wspólne i tworzenie poprzez to warunków do wspólnego działania.

W opinii prof. Regulskiego, nie wystarczy jednak powiedzieć, że potrzebny jest dialog, ale trzeba powiedzieć jakie są jego formy, ale też przekonać wszystkie zainteresowane instytucje, ludzi do tego, że ten dialog jest potrzebny i przynosi korzyści dla wszystkich zainteresowanych stron.

Prof. Regulski uważa, że konsultacje trzeba wprowadzić w ustrój, określić czemu one służą, komu i w jaki sposób należy je organizować - takie zasady mogłyby być zawarte w „Kanonie lokalnego dialogu społecznego". Zaznaczył, że konsultacje, to nie jest jedyna formuła dialogu społecznego, są np. referenda.

Wskazywał, że trzeba się zastanowić jak przekonać wszystkie zainteresowane strony do korzyści płynących z dialogu, jakimi mogą być formy wielostronnego dialogu, jak wykorzystać nowoczesne techniki, jak dotrzeć do opinii „milczącej większości".

O wymogach sprawnego zarządzania i wnioskach z doświadczeń zarządzania korporacyjnego mówił prof. Krzysztof Obłój, Doradca Prezydenta RP. W debacie uczestniczyli też Podsekretarz Stanu w Kancelarii Prezydenta Maciej Klimczak, Doradcy Prezydenta RP: Tadeusz Mazowiecki, Joanna Staręga-Piasek, Henryk Wujec, Krzysztof Król.

Forum Debaty Publicznej zostało zorganizowane we współpracy z partnerami projektu „Decydujmy Razem".

Źródło: prezydent.pl

Pon., 22 Kw. 2013 0 Komentarzy Dodane przez: Rafał Rudka