Organem właściwym do wydania decyzji o usunięciu drzew, w przypadku gdy usunięcie to służyć ma poprawie widoczności sygnałów i pociągów lub umożliwieniu eksploatacji urządzeń kolejowych (co może mieścić się w zakresie zadania „modernizacji linii kolejowej”) jest właściwy miejscowy starosta na podstawie art. 56 ust. 1 u.t.k wyjaśniają eksperci MAiC. Usunięcie drzew w trybie art. 56 u.t.k. nie jest uzależnione od zgody właściciela gruntu porośniętego drzewami podlegającymi usunięciu. Zgoda właściciela gruntu nie jest wymagana ani jako element formalny wniosku zarządcy infrastruktury kolejowej, ani jako dowód w sprawie wpływający na jej rozstrzygnięcie.
Usunięcie drzew na podstawie decyzji starosty wydanej wedle art. 56 ust. 1 u.t.k. może nastąpić na każdym gruncie, nawet na gruncie leśnym. Biorąc pod uwagę cel usunięcia drzew w tym trybie (względy bezpieczeństwa) oraz literalne sformułowanie przepisów (wyłączenie stosowania przepisów ustawy o ochronie przyrody na mocy art. 83 ust. 6 pkt 8 u.o.p., brak wskazania szczególnych wymogów w przepisach u.t.k.), rozstrzygnięcie starosty jest niezależne od zgody właściciela gruntu porośniętego drzewami przeznaczonymi do usunięcia. Nie ma więc podstawy prawnej, aby żądać od zarządcy infrastruktury kolejowej przedłożenia wraz z wnioskiem o wydanie decyzji zgody właściciela zadrzewionego gruntu jako elementu formalnego niezbędnego do wszczęcia postępowania. Zgoda właściciela gruntu nie jest też wymagana w tym postępowaniu jako dowód w sprawie wpływający na jej rozstrzygnięcie. Właściciel gruntu porośniętego drzewami przeznaczonymi do usunięcia będzie mógł wyrazić swoje stanowisko w toku postępowania przed starostą, w świetle bowiem art. 28 k.p.a. ma interes prawny do uznania go za stronę (decyzja starosty wpływa na jego uprawnienie do uzyskania odszkodowania za usunięte drzewa zgodnie z art. 56 ust. 2 i 3 u.t.k.).
Wskutek ingerencji zarządcy infrastruktury kolejowej w prawo własności nieruchomości sąsiadującej z linią kolejową, polegającej na usunięciu drzew z tej nieruchomości, w majątku właściciela tegoż gruntu powstaje ubytek. Ustawodawca nakazuje w art. 56 ust. 2 u.t.k. ustalenie odszkodowania za usunięte drzewa w drodze umowy pomiędzy stronami. Jeżeli strony nie dojdą do porozumienia w tej kwestii, odszkodowanie w drodze decyzji ustala starosta z zastosowaniem zasad przewidzianych do wywłaszczania nieruchomości.
Szczegółowe wyjaśnienia i akty prawne związane z zagadnieniem można znaleźć w bazie dobrych praktyk prowadzonej przez MAiC w ramach projektu "Dobre prawo sprawne rządzenie". Resort administracji zamieszcza tam odpowiedzi ekspertów na zapytania ze strony jednostek samorządu terytorialnego. System doradztwa prawnego przewidziany jest dla jednostek biorących udział w projekcie, jednak przygotowane porady prawne dostępne są dla wszystkich. Bazę dobrych praktyk można znaleźć tutaj.
Źródło: www.administracja.mac.gov.pl