Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Sejm RP zajmuje się sprawą obywatelskiego projektu ustawy dotyczącej sądów

Sejm RP zajmuje się sprawą obywatelskiego projektu ustawy dotyczącej sądów fotolia.pl

Podczas ostatniego posiedzenia Sejmu przeprowadzone zostało drugie czytanie obywatelskiego projektu ustawy o okręgach sądowych sądów powszechnych oraz o zmianie ustawy - Prawo o ustroju sądów powszechnych.

Celem projektu jest wyznaczenie na poziomie ustawy, a nie aktów wykonawczych, okręgów sądowych i ich granic. Projekt zawiera podział terytorialny na okręgi sądowe, ustala siedziby sądów i obszary ich właściwości. W myśl projektu okręgi sądowe obejmują obszary właściwości miejscowej wszystkich sądów powszechnych, a nie jak obecnie tylko sądów okręgowych.

Projekt przewiduje, że minister sprawiedliwości nie będzie miał prawa do tworzenia i znoszenia sądów oraz ustalania ich siedzib, a jedynie w określonym zakresie będzie mógł wpływać na właściwość miejscową sądów, po zasięgnięciu opinii Krajowej Rady Sądownictwa.

Komisja Sprawiedliwości i Praw Człowieka zaproponowała m.in. odstąpienie od propozycji tworzenia wydziałów sądów rejonowych i ustalenia obszarów ich właściwości w drodze ustawy. Zdaniem Komisji ustalanie obszarów działania sądów powinno pozostać w kompetencjach ministra sprawiedliwości. Komisja chce także, aby miał on obowiązek przedkładać Sejmowi co 3 lata informację o funkcjonowaniu sądów wraz ze wskazaniem potrzeb zmian zasad ich funkcjonowania.

Projekt, wraz z wymaganą liczbą podpisów, wpłynął do Sejmu 10 września 2012 r. Pierwsze czytanie miało miejsce 8 listopada 2012 r. Następnie projekt został skierowany do Komisji Sprawiedliwości i Praw Człowieka, która 20 lutego 2013 r. przyjęła go z poprawkami.

Sprawozdanie komisji na posiedzeniu Sejmu przedstawił poseł Piotr Zgorzelski.

W związku z poprawkami zgłoszonymi w drugim czytaniu projekt trafił ponownie do komisji.

Źródło: Sejm RP

Sob., 13 Kw. 2013 0 Komentarzy Dodane przez: Rafał Rudka